Co cechuje nowoczesne powierzchnie produkcyjne?

Budowa hal stalowych to usługi, które cieszą się coraz większym powodzeniem. Kto i w jakim celu korzysta z takich usług? Hale stalowe to coś, o co starają się ludzie, planujący rozbudowę swoich firm lub stworzenie dla siebie miejsc, w których będą mogli produkować lub magazynować różne produkty, prowadzić działalność biurową, organizować masowe imprezy sportowe lub rozrywkowe itp.

Technologia konstrukcji ze stali

Hale wykorzystujące konstrukcję ze stali opartą na jej lekkich odmianach to najnowsza technologia w dziedzinie budownictwa przemysłowego i użytkowego. Stawia się je w różnych miejscach i głównie dlatego, że robi się to w krótkim czasie i za stosunkowo nieduże pieniądze. Hale stalowe np. firmy Cobouw są projektowane od samego początku z myślą o działalności, jaka będzie w nich prowadzona. Od tego, do czego ma służyć dany obiekt uzależnione są jego najważniejsze i podstawowe parametry, takie jak długość, szerokość, wysokość, podział na pomieszczenia, ilość drzwi i okien, rodzaj dachu i posadzki.

Hala magazynowa przeznaczona do wysokiego składowania – głównie importowanych towarów. Dodatkowo w hali wdrożony został system grodzi przeciwpożarowych wraz z zarządzającym nimi systemem FireRescure 2.1, opracowanym przez wrocławskie konsorcjum Cybercom i IBM. Via Cobouw Sp. z o.o.

Główne cechy nowoczesnej powierzchni przeznaczonej dla procesu produkcji:
  • Modułowość – pozwala na zagospodarowanie każdego fragmentu powierzchni produkcyjnej w zależności od potrzeb produkcji.
  • Bezpieczeństwo pracy – nowatorskie rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa pracy pracowników. Stosowanie odgrodzeń, podwójnych zabezpieczeń i systemu monitorującego prawidłowość pracy linii produkcyjnej
  • Pełna automatyzacja – nowoczesna powierzchnia produkcyjna to obiekt który zarządzany jest przez komputer i układ automatycznej regulacji temperatury wewnątrz obiektu jak i wilgotności powietrza czy jego jakości.
  • Oddzielenie magazynu od hali produkcyjnej – powierzchnie projektowane w XXI wieku posiadają nowoczesne rozwiązania magazynowe, wyposażone w przesuwne ściany, z możliwością powiększania bądź pomniejszania powierzchni magazynowej.

Przykładowa realizacja, nowoczesnej hali dla przemysłu produkcyjnego (w tym przypadku przetwórstwo warzyw)

Hala stalowa dla konsorcjum przetwórstwa chrzanu i pietruszki z Dębowoli. Konstrukcja posiada również betonową część biurową oraz zaplecze socjalne dla pracowników. Via Cobouw Sp. z o.o.

Geograficzne rozmieszczenie obiektu

Nie bez znaczenia jest tu położenie geograficzne obiektu. W regionach, gdzie często i obficie pada śnieg, hale stalowe buduje się nieco inaczej, a konkretnie wyposaża się je w dodatkowe belki, których zadaniem jest utrzymanie ciężaru zalegającego na dachu śniegu. Elementy konstrukcyjne takich hal muszą być bardzo trwałe, odporne na obciążenia i czynniki atmosferyczne.

Profile, z których stawia się konstrukcje tych budynków są bardzo lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Pozwala to na znacznym zmniejszeniu ilości wewnętrznych podpór stropowych, co oszczędza przestrzeń i daje większe możliwości w swobodnym i nieograniczonym jej zagospodarowywaniu. Firmy wykonujące hale ze stali wykonują projekty tych obiektów, tak więc projekt hali musi być ściśle związany z jej przeznaczeniem. Inaczej bowiem projektuje się powierzchnię przeznaczoną do przechowywania artykułów spożywczych wymagających mrożenia, inaczej projektuje się taką, która ma służyć rozrywce, a jeszcze inaczej projektuje się obiekt wystawienniczy czy mający służyć produkcji. Wszystkie tego typu obiekty muszą spełniać normy bezpieczeństwa dotyczące obiektów ogólnej użyteczności lub zamkniętych obiektów produkcyjnych.

Dobry projekt – klucz do budowlanego sukcesu

Projekty hal magazynowych dostarczane są najczęściej przez wyspecjalizowane firmy, które mają już doświadczenie w budowie tego typu obiektów. Pomaga to zapobiegać sytuacjom w którym dochodzi do katastrof budowlanych z winy projektantów. Jednak kolejnym ważnym elementem jest staranne wykonanie z materiałów przetestowanych zarówno w podobnych jak i odmiennie różnych warunkach (głównie pogodowych). Daje to pełny obraz konstrukcji, która swoją stabilnością gwarantuje, że będzie odpowiednio służyć przez długie lata.