Tibia – kultowe MMO

Jedna z najpopularniejszych na świecie gier MMORPG – Tibia ma swoje początki w 1997 roku w Niemczech. Wtedy to została wydana jako wersja całkowicie darmowa. W Tibii gracz podróżuje po świecie różnymi sposobami oraz walczy z potworami i wykonuje specjalne zadania.

Trochę historii

Od początku swojego istnienia gra zdobyła bardzo dużą popularność dzięki rozbudowanej rozgrywce i dobrej grywalności. Tibia jednak nie jest bez wad – od 14 lat grafika tej gry nie została prawie w ogóle zmieniona i jest ona w dwóch wymiarach. Biorąc pod uwagę, że gra powstała w 1997 roku może nie jest to znaczącą wadą, jednak od tego czasu twórcy gry powinni byli to zmienić. Ponadto w grze nie występują jakiekolwiek efekty dźwiękowe.

Na początku gracze mieli do dyspozycji jeden rodzaj darmowych kont. Po pewnym czasie zostały wprowadzone konta Premium np. Tibia PACC na 30 dni. Wykup specjalnego kodu daje możliwość logowania się do specjalnego serwera Premium i dostęp do nowych możliwości dla swojej postaci jak np. możliwość podróżowania po świecie Tibii latającym dywanem lub statkiem, dostęp do nowych kontynentów i metropolii czy nowych strojów i dodatków do ubrań.

Profesje

W grze mamy do wyboru cztery profesje: Rycerz, Mag, Driud i Paladyn. Celem gry jest także trenowanie naszej postaci. W grze mamy dostęp do bardzo wielu miast i kontynentów różniących się wyglądem, budynkami, charakterystyką czy historią.

Producent gry bardzo często bo 2-3 razy w roku wprowadza updaty dodające np. nowe miasta do świata Tibii. Jest to jedna z największych zalet tej gry w porównaniu z innymi podobnymi i lepszymi graficznie produktami takimi jak np. World of WarCraft.

Ciekawostki

Z grą Tibia związane jest wiele ciekawostek. Nazwa gry oznacza w językach łacińskim i angielskim kość piszczelową. Podobno wymyślając nazwę Tibia twórcy nie wiedzieli o tym. Później już świadomie kilka miejsc w uniwersum gry zapożyczyło swoje nazwy od nazw kości np. Fibula (kość strzałkowa), Sternum (mostek) czy Femor Hills (femur – łac. kość udowa).

Serwery

Na świecie znajduje się 74 serwery w Stanach Zjednoczonych i Niemczech, na których można grać w Tibię. W tym tylko jeden serwer dla graczy z wykupionym kontem Premium. Serwery różnią się pomiędzy sobą pewnymi cechami i dzielą się na rodzaje:

  • Open PvP – można atakować innych graczy, ale za zabójstwo na 15 minut zostajemy oznaczeni jako zabójcy i możemy być bezkarnie atakowani przez innych graczy;
  • Optional PvP – dla pacyfistycznych graczy – brak możliwości ataków;
  • Hardcore PvP – atakowanie jest dozwolone i nie dostajemy żadnej kary za to. Dzięki zabiciu innego gracza możemy przejąć część jego punktów doświadczenia;
  • Premium – tylko jeden taki serwer. Tylko dla graczy z wykupionym Tibia PACC. Poza tym faktem nie różni się niczym od Open PvP.

Mimo, że gra jest bardzo wiekowa (liczy już 14 lat), na świecie wciąż przybywa jej fanów.