podstawy optymalizacji

Ktoś kiedyś powiedział, że nawet gdybyś stworzył największe dzieło i byłoby ono na pustyni, z dala od jakichkolwiek ludzi, to owoc twojej pracy jest do niczego – nie ma z niego pożytku, bo nikt go nie zobaczy. To samo tyczy się stron internetowych. Jeżeli chcesz, aby witryna była popularna, to nieważne jak będzie dobra, nie będziesz miał wielu wizyt – potrzebne są dobre wyniki w wyszukiwarkach.

Przed przystąpieniem do pozycjonowania przeanalizuj treść swojej strony. Na jej podstawie wybierz kilka słów kluczowych. Będą to frazy, które najlepiej opisują twoją witrynę.

Zadbaj o znaczniki <meta />. Znajdują się one pomiędzy znacznikami <head> </head> w kodzie twej strony. Przykładowe <meta />:

<meta name=”keywords” content=”artykuly w sieci, blog, presell page, precel, precelek, pisanie artykulow, serwis informacyjny” /><meta name=”description” content=”Pisz oraz czytaj artykuly w sieci. Zapraszamy do najlepszego precla” />

Słowa kluczowe rozdzielone są przecinkami – pamiętaj o tym.

Kolejnym ważnym znacznikiem jest <title> </title>. Umieszczamy tutaj tytuł naszego serwisu – nie podawaj tutaj nazwy typu „xarava” (załóżmy, że tak się zwie twoja mało popularna firma), lecz wpisz tutaj najlepiej frazę, na którą chcesz najbardziej „wypozycjonować” witrynę.

Kolejny znacznik: <meta name=”robots” content=”index.follow” />. Określa on, co roboty wyszukiwarek mogą indeksować. Atrybut content przybiera różne postacie:

  • „index” – strona będzie indeksowana
  • „noindex” – strona nie będzie indeksowana
  • „follow” – linki będą indeksowane
  • „nofollow” – linki tej strony nie będą indeksowane

Teraz należałoby postarać się, aby treść naszej strony została zindeksowana przez boty wyszukiwarek. Część robotów nie potrafi „przetrawić” witryny wykonanej z Adobe Flash, dlatego jeżeli utworzyliśmy w tej technologii np. menu, to warto, chociażby w stopce wykonać dodatkowe tekstowe menu nawigacyjne.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest utworzenie mapy strony – jest to gotowy wykaz odnośników do wszystkich podstron serwisu. W internecie istnieje wiele gotowych narzędzi, które pozwolą Ci tworzyć mapy w sposób zautomatyzowany.

Ten krótki artykuł był tylko wstępem do pozycjonowania – o tym można by wywodzić się dniami. Serdecznie zapraszam na forum.optymalizacja.com w celu uzupełnienia wiedzy.

Część merytoryczna na podstawie książki Bartosza Danowskiego „Tworzenie stron www w praktyce”.