Zaparcia w ciąży

Pewnie i nie wszyscy, ale zdecydowana większość z nas spotkała się z problemami związanymi z prawidłową defekacją. Warto w tym momencie podkreślić, że zdrowy człowiek oddaje 1-2 stolce dziennie, w ostateczności co dwa dni. Kiedy zauważysz u siebie, że poza owe ramy wykraczasz – warto jest się bliżej przyjrzeć temu problemowi. Pewne jest bowiem to, że problemy z wypróżnianiem nie powinny być przez nas bagatelizowane.

Zaniedbania prowadzić mogą do naprawdę poważnych komplikacji, których to przecież każdy z nas wolałby uniknąć (chyba, że mówimy o przypadkach osób z innymi zaburzeniami – niezdrowotnymi). Przede wszystkim na naszą kondycję fizyczną bardzo duży wpływ ma prowadzony przez nas tryb życia. Jeśli jesteśmy osobami, które przez większość dnia siedzą w miejscu – od zmiany tego stanu rzeczy powinniśmy zacząć. Wprowadzenie większej ilości ruchu do naszego terminarza na pewno nie będzie czymś złym.

Panie cierpiące na zaparcia w ciąży szczegółowo przyjrzeć powinny się swojemu jadłospisowi. Odpowiednia dieta może okazać się kluczem do sukcesu. Zbyt duża ilość produktów tłustych w dużym stopniu przyczyniać może się do powstawania zaparć. Kiedy to zauważymy występujące zaparcia u niemowląt dobrze jest naszej pociesze podać herbatę koperkową i delikatnie pomasować brzuszek. Zarówno u Pań jak u niemowlaków, w tym przypadku szczególnie, zalecam unikanie jakiejkolwiek farmakologii.