Czytnik ebooków – jaki wybrać ?

W ostatnich kilku latach w sieci Internet coraz bardziej popularne są książki i publikacje elektroniczne. Posiadają one wiele zalet m.in. to, że nie potrzeba ich drukować i są przez to tańsze. Łatwo i szybko można je kopiować i przesyłać między użytkownikami. Można kupić już e-książkę nie ruszając się z miejsca i po kilku sekundach można już zacząć czytać.

Aby czytać elektroniczne książki, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi wyboru e-czytników.

Czytnik ebook to małe i lekkie urządzenie wyposażone w ekran wykonany w technologii e-papieru. Dzięki zastosowaniu tego ekranu, czytając e-książki wzrok czytelnika się nie męczy, jak przy czytaniu z monitora komputera. Większość e-czytników posiada 6 calowy wyświetlacz, jedynie niektóre mają większy 10 calowy (np. Digital Reader 1000S). Lepszy komfort czytania osiąga się na większym czytniku, jednak są one prawie 2 razy droższe niż te w standardowym rozmiarze 6 cali. Decydując się na kupno tego urządzenia musimy wiedzieć jak często będziemy z niego korzystać. Jeżeli sporadycznie to wtedy można kupić czytnik najtańszy i też się doskonale sprawdzi. Tak naprawdę wszystkie czytniki mają wykorzystaną tą samą technologię e-papieru i różnią się tylko dodatkami i bajerami. Do zwykłego czytania więc wystarczy każdy czytnik, który jest dostępny na rynku. Przykładowo może to być Cybook Gen 3, który jest tani i funkcjonalny.

Droższy sprzęt – więcej możliwości

Lepsze czytniki ebooków, takie jak np. Amazon Kindle 3 pozwalają także wyświetlać obrazki w 8 skalowym stopniu szarości, odtwarzać pliki muzyczne a także oglądać strony www. Strony internetowe nie wyświetlają się tak szybko jak na normalnym komputerze ale taki czytnik daje możliwość łączenia się z bibliotekami na całym świecie i pobierania książek bezpośrednio na czytnik. Co ciekawe, e-czytnik Amazon Kindle 3 jest jednym z tańszych na rynku, jednak nie jest on sprzedawany w Polsce. Aby go kupić trzeba zamówić go na stronie producenta za oceanem. Nie jest to jednak kłopotliwe a koszt wysyłki też nie jest zbyt duży. Nowy czytnik Kindle 3 można już kupić z dostawą do domu za około 500-600 zł. Tyle też kosztuje u nas wprowadzony niedawno czytnik Empik Oyo, który jest wolniejszy i posiada połowę funkcjonalności niż Kindle.

Warto więc się zastanowić nad sprowadzeniem urządzenia z zagranicy. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o e-czytnikach odwiedź forum o czytnikach ebooków. Tam na pewno otrzymasz odpowiedź na swoje pytania.