Kiedy możemy legalnie używać lawety?

 

Każdy, kto kiedykolwiek myślał o posiadaniu własnej lawety, musiał zmierzyć się z tematem uprawnień do jej prowadzenia. Internet pełen jest sprzecznych informacji na ten temat, jednak przepisy ruchu drogowego w Polsce jasno określają sytuacje i typy dokumentów prawa jazdy, które uprawniają do prowadzenia jej w określonych sytuacjach. W poniższym artykule przyjrzymy się nim oraz postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z tym tematem.

Holowanie na doczepionej lawecie a kategoria B

Nie jest tajemnicą, że znaczna część kierowców posiada potrzebną do kierowania autami osobowymi kategorię B prawa jazdy. Jednak zachodzi pytanie czy dzięki niej będziemy mogli przeprowadzić holowanie na doczepionej lawecie, na której znajduje się np. uszkodzony samochód znajomego lub nasz nowy nabytek, który chcemy przywieźć na lawecie z innego miasta lub kraju? Przepisy ruchu drogowego mówią, że kategoria B uprawnia do kierowania:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
  • pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
  • ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Oznacza to, że jeśli oba pojazdy wraz z lawetą ważą nie więcej niż 3,5 tony, możemy bez konsekwencji dokonać autoholowania na terenie Polski. Jeśli jednak zamierzamy samochód przywieźć z innego kraju, warto sprawdzić czy przepisy pokrywają się z polskim prawem.

Jeśli całkowita masa przekroczy wskazaną przez przepisy dotyczące kategorii B, niezbędne będzie zdobycie dodatkowych uprawnień, a mianowicie prawa jazdy kategorii B+E. Dodatkowe uprawnienia wymagają posiadania podstawowej kategorii B, ale na całe szczęście dodatkowy kurs trwa znacznie krócej, zarówno pod względem zajęć teoretycznych, jak i praktycznych i kosztuje mniej niż podstawowy kurs. Być może będzie to dobry początek do rozpoczęcia działalności z zakresu pomoc drogowej i otwarcia lokalnej firmy motoryzacyjnej, jakie spotkać możemy w wielu miejscowościach.