7 ciekawostek na temat snu

Przedstawiamy 7 ciekawostek o śnie na zasadzie pytań i odpowiedzi…

1. Czy spanie sprzyja tyciu?

Podczas snu spalamy tyle samo kalorii co w ciągu zwykłego dnia. Nie oznacza to jednak, iż dotyczy to wszystkich… Podejrzewa się, że około 2 procent ludzkości cierpi na tzw. zespół jedzenia nocnego (NES) objadają się oni nocami nie pamiętając o tym na następny dzień.

2. Czy podczas snu mądrzejemy?

Podczas snu w korze mózgowej tworzą się nowe połączenia – zwłaszcza podczas fazy snu głębokiego. Tam też mieści się pamięć długotrwała, która jest we śnie ulepszana, dzięki temu dzieci mogą zrozumieć nowo przyswojoną wiedzę.

3. Jak długo można nie spać – do kogo należy rekord świata?

11 dni i 11 nocy czyli 264 godziny – tyle wynosi rekord świata należący do Randy’ego Gardnera.

Skutki uboczne takiego długiego niezasypiania to: kolosalne zaburzenia koncentracji, halucynacje, złe samopoczucie. Po czterech dniach Randy myślał, że jest gwiazdą amerykańskiego futbolu.

4. Czy podczas snu można malować?

Wydaje się to nie możliwe, ale jednak… Istnieje aplikacja pod nazwą Sleep Art, która umożliwia malowanie podczas snu – analizuje ona przez mikrofon i czujnik przyspieszenia temperaturę, oddechy i ruchy, a następnie przetwarza w cyfrowe dzieło sztuki.

5. Czy chrapanie jest męczące?

U cierpiących na obstrukcyjny zespół bezdechu śródsennego rozluźniają się mięśnie szyi i blokują one drogi oddechowe. Osoby mające te objawy przez jakiś czas nie mogą oddychać i odczuwają silne zmęczenia, dlatego też nocami budzą się setki razy na godzinę i mocno chrapią.

6. Czy podczas snu nasza głowa może eksplodować?

Ogłuszający huk, który pojawia się u osób z „zespołem eksplodującej głowy” może wybić ze snu. Osoby takie słyszą niedługo po zaśnięciu hałas, lecz jedynie we własnej głowie. Naukowy opisują to zaburzenie jako mocno powiązane ze stresem.

7. Czy podczas snu można zabić?

Kilka osób podejrzanych o „zabójstwo podczas snu” zostało uniewinnionych z racji niepoczytalności, a to dlatego, iż w ekstremalnej postaci somnambulizmu (lunatyzmu) człowiek potrafi zabić i następnego ranka niczego nie pamięta.