Ciemna materia – czym jest i z czego się składa.

Na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć… Postarajmy się jednak przeanalizować troszkę tę kwestię – uprzedzam nie będzie łatwo  . Jak wiemy przyczyną ruchu obrotowego galaktyk rotujących np. Droga Mleczna jest siła odśrodkowa. Gdyby jej jednak nie było wszystkie obiekty we Wszechświecie podróżowałyby po torach prostych. Owa siła pochodzi z grawitacji – jest więc konsekwencją posiadania masy – tyle tylko, ze gdy policzymy łączną masę wszystkich obiektów w naszej galaktyce, to otrzymamy wynik zbyt niski aby mógł być źródłem grawitacyjnego oddziaływania wywołującego ruch tych obiektów.

Musi zatem istnieć niedostrzegalny dla nas (na chwile obecną) wzmacniacz, który utrzymuje pole grawitacyjne. Astrofizycy określili nazwę dla tej substancji – ciemna materia.  Jest to coś co można nazwać „siostrą” widzialnej materii, która zgodnie z założeniem modelu zawsze jej towarzyszy. Czym tak właściwie jest tajemnicza materia?

Coraz więcej fizyków jest przekonanych o tym, iż materia ta składa się z tzw. neutralin. Cząstki te podejrzewane są o tworzenie zimnej, ciemnej materii spajającej galaktyki ze sobą.

Ciemna materia istnieje najprawdopodobniej w całych wszechświecie.  Co więc z neutralinami? Badacze ich poszukują, ponoć w przeciągu 20 lat szanse ich wykrycia są duże. Ciemna materia stanowi ok. 23 % Wszechświata.

Najbardziej znanym łowcą ciemnej materii jest Howard Baer.