Jak działa i jak jest zbudowane oko?

Ludzkie oczy składają się z wielu elementów, które są potrzebne do tego, aby najbardziej złożony system optyczny, jaki oko posiada, mógł poprawnie funkcjonować.
Ludzkie oko waży 8g i może mieć różne kolory, zależnie od koloru tęczówki. Mrugając, czyścimy oko z wszelkiego rodzaju kurzu i zarazków.
Zadaniem oka jest przekształcenie dostrzeganych barw na obraz, który potem odbiera nasz mózg.

Jak zatem działa oko?

Przez rogówkę, do naszego oka, dostaje się światło. Kiedy już przez nią przejdzie, dociera do nieprzeziernej błony oka, czyli tęczówki. Otwór, który mieści się na środku tęczówki, czyli źrenica, odpowiada za umożliwienie promieniom światła dostanie się do wnętrza oka. Po tym, światło przedostaje się przez przeźroczystą soczewkę, która mieści się wewnątrz oka. Załamuje ona światło i przekazuje dalej – na siatkówkę oka. Do siatkówki docierają prawidłowo już ustawione przez układ optyczny promienie świetlne. Przypomina ona ekran, na którym świat przez nas widzialny jest odwrócony do góry nogami.
Aby temu zapobiec, do procesu zostaje włączony nerw wzrokowy. Światłoczułe komórki nerwowe siatkówki gromadzą informacje a następnie przekształcają je w masę elektrycznych impulsów, przekazujących informację do mózgu dzięki nerwowi wzrokowemu. I tak właśnie, dzięki tym wszystkim procesom widzimy cały otaczający nas świat.