Klatka dla papugi

Usytuowanie klatki w domu zależy od gatunku ptaka. Te bardziej płochliwe (np. zeberki) potrzebują więcej ciszy i spokoju. Natomiast te bardziej oswojone (np. wszelkie papugi) potrzebują towarzystwa człowieka i nie należy ich izolować od życia rodzinnego.

Gdzie powinna stać klatka?

Klatka na pewno nie powinna stać w kuchni. Dla ptaka niebezpieczne są wszelkie opary kuchenne, a dym tworzący się podczas smażenia wręcz trujący.

Poza tym oczywiście swobodnie latając może ulec poparzeniu, a z drugiej strony – przeważa tutaj kwestia higieny w kuchni. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie klatki w pokoju. Nie na podłodze, lecz na stabilnej podstawie, bądź powieszona na ścianie na wysokości naszego wzroku. Ułatwi to rozmawianie z pupilem i z czasem karmienie go z ręki. Ptak jednak nie czuje się zbyt dobrze na środku pokoju, gdzie otoczenie obserwuje go z każdej strony, lecz w kąciku, gdzie czuje się naprawdę bezpiecznie i łatwo nawiązuje kontakt z człowiekiem.

Zabawki

W celu umilenia czasu naszemu pupilowi klatkę można wyposażyć w zabawki. Niektóre klatki dla papug zaopatrzone są już w huśtawki. Jednak nie wszystkie ptaki chcą z nich korzystać, jeśli ptaszek jej unika najlepiej zamienić ją na żerdkę lub drabinkę. Niewielkim ptakom jak np. bardzo energicznym papużkom falistym sprawimy radość zwisającą z góry zabawką np. ze naturalnego sznurka lub połączonych ze sobą plastikowych kółeczek. Pojedyncza papuga na pewno byłaby zadowolona z zamieszczenia w klatce lusterka.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Należy pamiętać, aby ptaka nie trzymać jedynie w klatce. Trzeba wypuszczać go, aby mógł sobie swobodnie polatać. Jeśli będzie przebywał jedynie w zamknięciu, stanie się osowiały i z czasem podupadnie na zdrowiu. Aby jednak uniknąć fruwania ptaka po pokoju pod naszą nieobecność przy zakupie klatki dla papug należy zwrócić uwagę na odpowiednie zamknięcie przy drzwiczkach. Papugi mają silne dzioby, dlatego wiele z nich bez problemu otwiera zbyt proste zamki. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie zamykanie klatki na małą kłódeczkę.