Podstawy nurkowania

Nurkowanie jest niesamowitą przygodą, którą przeżyć może niemal każdy. Obcowanie z dziką naturą, widok nieznanych zwierząt, rafy koralowe, zabawa z ośmiornicą to tylko niektóre z atrakcji, które czekają pod wodą. Zanim jednak zdecydujemy się na zwiedzanie morskich zakamarków należy uczynić wszystko, aby ta rekreacja była nie tylko niezapomniana, ale i bezpieczna.

Kondycja psychofizyczna

Warunkiem decydującym o dopuszczeniu do nurkowania jest dobra kondycja psychofizyczna. Już podczas zapisywania się na kurs wypełnia się oświadczenie medyczne o stanie zdrowia. Zaawansowane choroby układu krążenia, zatok, płuc, a także choroby psychiczne są przeciwwskazaniem do zwiedzania podwodnego świata.

Niewskazane jest nurkowanie przez kobiety w ciąży, cukrzyków, osoby po przebytym zawale, czy mające klaustrofobię. Nurkować mogą nawet dzieci, które ukończyły 10 lat, oczywiście za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.

Instruktor

Należy pamiętać, że nauka nurkowania musi odbywać się pod okiem doświadczonego instruktora. W centrum nurkowym otrzymamy dokładne informacje o kwalifikacjach przyszłego nauczyciela, choć dane te powinny być też dostępne na stronie internetowej biura podróży, czy klubu, który organizuje nurkowanie. Przed wyborem centrum nurkowania warto też zapoznać się z opiniami znajomych nurków, czy komentarzami umieszczonymi na forach internetowych.

Sprzęt do nurkowania

 

Podstawowym sprzętem nurka, który można zakupić lub wypożyczyć w centrum nurkowym jest maska, fajka (rurka oddechowa) i płetwy. Najważniejsza jest maska- musi dobrze przylegać do twarzy i mieć szeroki kąt widzenia, a szybka powinna być wykonana z hartowanego szkła.

Optymalne są maski dwuszybowe, mające na każde oko osobną szybę. Dla ochrony ciała przed utratą ciepła w wodzie nurek powinien założyć skafander. Jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z nurkowaniem to wystarczą nam płetwy kaloszowe, pod warunkiem, że kurs odbywa się w wodach ciepłych. Bardziej profesjonalne są buty i płetwy paskowe.

W cenie każdego kursu zazwyczaj jest zawarte udostępnienie pozostałego sprzętu: kamizelki wypornościowej, automatu, butli, pianki, pasu balastowego oraz ciężarków.

Jak wygląda kurs?

Podstawowe kursy nurkowania składają się z części teoretycznej, ćwiczeń na płytkiej wodzie oraz kilku praktycznych nurkowań w wodach otwartych. Dzięki temu poznajemy zasady bezpieczeństwa, obsługę sprzętu oraz uczymy się prawidłowego oddychania. Nurkowanie dla początkujących odbywa się w zależności od akwenu wodnego, jednak maksymalna głębokość to 5-8 metrów Nurkowanie obejmuje zanurzanie się, pływanie pod wodą i bezpieczne wynurzanie.

Gdzie nurkować?

W Polsce nurkować można w Bałtyku, jednak wymaga to pewnej sprawności, dla początkujących lepsze będzie zwiedzanie podwodnych wraków. Dla nurków otwarte są także polskie jeziora, np. Piłakno, czy Hańcza. Największą popularnością wśród nurków cieszy się nieustannie Egipt oraz wybrzeża Hiszpanii. Godne polecenia są też maltańskie zatoki, rafy koralowe na Cyprze oraz przejrzyste wody Morza Śródziemnego.

Podsumowując, brak przeciwwskazań zdrowotnych oraz odpowiedni sprzęt wystarczą, aby bezpiecznie zdobywać morskie głębiny i poznawać podwodny świat.