Kłopoty rodzinne

Niejednokrotnie można usłyszeć o rozbitych rodzinach i nieszczęśliwych dzieciach, których rodzice nie potrafią się porozumieć. W takich sytuacjach pomoc psychologiczna może wnieść do życia rodzinnego nową, jakość która pozwoli na przywrócenie spokoju i harmonii.

Na przeszkodzie takim rozwiązaniom stają jednak niejednokrotnie uprzedzenia przed korzystaniem z porady, jakiej może udzielić psychiatra. W społeczeństwie nadal, bowiem rozpowszechnione jest przekonanie, iż korzystanie z porad psychiatrycznych jest zarezerwowane wyłącznie dla osób z poważnymi zaburzeniami osobowości.

Myślenie takie skutkuje tym, iż pary z problemami zamiast szukać rozwiązania swoich problemów udają, iż nic się nie dzieje a w tym czasie problemy stale narastają.

Niestety w momencie, kiedy para decyduję się na podjęcie terapii skala problemów jest już tak duża, iż skuteczna pomoc może być niemożliwa.

Psycholog prowadzący terapie może w taki przypadku natknąć się na tak złożone i zadawnione problemy, iż żaden z partnerów nie będzie już pamiętał, jaka była prawdziwa przyczyna pogorszenia się wzajemnych stosunków. Najważniejszym elementem wyznaczającym możliwość sukcesu i porozumienia jest szczera chęć partnerów do naprawy wzajemnych relacji.

Konieczne jest również wzajemne wybaczenie wszelkich krzywd i pretensji.

Tylko takie warunki wstępne są podstawą do tego, aby prowadzona psychoterapia przyniosła zamierzony skutek. Polepszenie wzajemnych stosunków nie nastąpi oczywiście po jednej sesji. Konieczne są zazwyczaj wielomiesięczne spotkania w czasie, których omawiane są wszelkie aspekty wspólnego życia.

Pełne zaangażowanie w proces terapeutyczny jest podstawowym elementem koniecznym do osiągnięcia sukcesu i umożliwienia dalszego wspólnego życia.