Skuteczne leczenie alkoholizmu

W ciągu ostatnich lat w Polsce zaszły duże zmiany w leczeniu alkoholizmu i terapii uzależnień ( na przykład hazardu czy lekomanii). Wiele spośród starych metod zostało uznanych za nieskuteczne. Czym więc kierować się, aby mieć pewność, że wybierzemy naprawdę dobry ośrodek leczenia uzależnień?

Leczenie alkoholizmu i terapia uzależnień

Przede wszystkim należy dowiedzieć się, czy ośrodek, który mamy na oku (bo przekonał nas na przykład malowniczą lokalizacja na obrzeżach Krakowa czy Warszawy, albo w górach) stosuje farmakologiczne metody terapii alkoholowej – takie jak esperal, disulfiram czy inne wszywki alkoholowe. Jeżeli tak – to bez względu na to jak sprzyjające leczeniu alkoholizmu będzie się wydawać jego lokalizacja, choćby był to sam Zamek Królewski w Warszawie albo Wawel w Krakowie , należy zrezygnować z usług takiej kliniki leczenia uzależnień. Udowodniono już dawno temu, że wszelkie wszywki, nie tylko nie pomagają w leczeniu alkoholizmu, ale wręcz utrudniają całą terapię przyczyniającsię do osłabienia organizmu.

alkohole

Detoks

Warto zapytać się też czy ośrodek prowadzi detoks – to bardzo ważny element leczenia alkoholizmu i dlatego większość ośrodków leczenia uzależnień posiada taka usługę w swojej ofercie. Warto wiedzieć, że według zaleceń WHO (Światowej organizacji Zdrowia) detoks jest bezpieczny tylko wtedy jeżeli trwa minimum 6 dni. Odtrucie alkoholowe przeprowadzone w krótszym czasie może mieć negatywny wpływ na zdrowie pacjenta, a nawet być ryzykowane dla jego życia. Dlatego możliwość przeprowadzenia detoksu alkoholowego w krótszym czasie powinna być dla nas automatycznym sygnałem, że należy pozyskac innego ośrodka leczenia uzależnień.

Terapia uzależnień

Powinniśmy pamiętać, że leczenia alkoholizmu to taka sama terapia uzależnień jak leczenie hazardu czy lekomanii. Dlatego specjalistyczne ośrodku z reguły mają w ofercie wszystkie trzy usługi. Przede wszystkim dlatego, że leczenie w nich odbywa się w dużej mierze na psychoterapii (co nie znaczy, że nie ma w nich całodobowej opieki medycznej). Bo to właśnie terapię psychologiczna uważa się aktualnie za jedyna skuteczna metodę terapii uzależnień. I powinniśmy o tym pamiętać, bez względu na to czy interesuje nas leczenia alkoholizmu, hazardu czy lekomanii.