Walka z rozstępami

Kobiety, które poznały już problem rozstępów, doskonale wiedzą jak trudnym okresem w życiu jest ich leczenie. Kuracja antyrozstępowa jest bowiem długotrwałym procesem obejmującym wielokierunkowe działania. Jeśli ktoś szuka szybkiej metody usuwającej rozstępy, może na to nie liczyć. Żaden sposób nie gwarantuje natychmiastowych efektów, a zawsze wymaga ogromnego nakładu pracy i środków finansowych.

Skąd się biorą?

Powstawanie rozstępów najczęściej wiązane jest z nagłym przyrostem tkanki tłuszczowej lub mięśniowej. Najczęściej rozstępy powstają u kobiet w ciąży lub osób mających problemy z nadwagą. Okazuje się jednak, że to nie samo tycie jest powodem pękania skóry, ale przede wszystkim osłabienie jej struktury. Tkanka powinna być bowiem przygotowana na różnego rodzaju naprężenia. Za jej elastyczność odpowiada specjalna konstrukcja zbudowana z włókien kolagenowych i elastynowych. Do osłabienia tej struktury dochodzi wówczas, gdy produkcja białek w organizmie jest zaburzona. Zaburzenia te mogą wynikać z podeszłego wieku, problemów hormonalnych, złej diety, siedzącego trybu życia lub z powodu przebytych chorób.

Podczas, gdy struktura skóry jest osłabiona, a tkanki gwałtownie zwiększają swój rozmiar z powodu ciąży, tycia lub intensywnych ćwiczeń fizycznych, skóra nie jest w stanie wytrzymać działających na nią naprężeń. Wówczas włókna kolagenowe ulegają zerwania, a na powierzchni skóry uwidaczniają się brzydkie, czerwone rozstępy.

Jak leczyć rozstępy?

Leczenie powstałych rozstępów jest nie lada wyzwaniem. Jeśli chcesz uniknąć tego problemu, warto pomyśleć o tym wcześniej i zadbać o odpowiednią profilaktykę. Najlepiej stosować kremy nawilżające lub preparaty natłuszczające już zanim pojawią się pierwsze ślady rozstępów. Pozwoli to na zwiększenie elastyczności i wytrzymałości skóry. Dzięki temu można uniknąć rozstępów, a na pewno zmniejszyć ich ilość i głębokość.

Dużo trudniejsze jest leczenie już istniejących rozstępów. Kluczowym zadaniem jest wówczas szybka reakcja i zastosowanie dobrych preparatów. Jest to bardzo ważne, ponieważ zaniedbanie powstających prążków może skutkować ich zabliźnieniem. Blizny porozstępowe pozostają wciąż widoczne, a ich usunięcie jest niemożliwe. Warto dlatego sięgnąć po dobry krem na rozstępy oraz skorzystać z pomocy kosmetyczki lub dermatologa. Pozwoli to zaoszczędzić wielu nerwów i zdrowia.