Czy esperal jest skuteczny w walce z-alkoholizmem?

Na temat leczenia poszczególnych chorób, w tym uzależnień, istnieje wiele różnych informacji. Niektóre z nich są poparte badaniami i statystykami, a inne stały się powtarzanymi przez kolejne osoby mitami. Z kolei w przypadku niektórych opinie są podzielone, tak jak w przypadku leku Esperal i tego, czy jest to lekarstwo odpowiednie i skuteczne u osób zmagających się z chorobą alkoholową. W tym artykule przyglądamy się Esperalowi i jego skuteczności.

Co to jest Esperal?

Na samym początku warto przypomnieć, czym dokładnie jest Esperal. Wiele osób z pewnością słyszało tę nazwę wcześniej, lecz nie zawsze wiadomo, czym dokładnie charakteryzuje się dana forma leczenia. Esperal to nazwa środka leczniczego, zawierającego disulfiram, czyli substancję, która hamuje w organizmie człowieka metabolizm alkoholu. Jest to lek mający różne formy, ale najpopularniejszą jest wszywka, która umieszczana jest przez lekarza pod skórą pacjenta i która uwalnia do krwioobiegu disulfiram, który oddziałuje na organizm. Jedna wszywka działa przeciętnie około pół roku.

Disulfiram będący główną substancją Esperalu nie pozwala organizmowi na odpowiednie przyjmowanie poszczególnych elementów alkoholu, co oznacza, że dana osoba zaczyna odczuwać nieprzyjemne dolegliwości po spożyciu alkoholu. Może to być ból głowy, szybsze bicie serca, nudności i wymioty, czy duszności, a to tylko niektóre ze skutków, wszystko bowiem zależy od organizmu człowieka.

Esperal a choroba alkoholowa

Ze względu na jego silne przeciwdziałanie metabolizmowi alkoholu, Esperal jest popularnym wśród alkoholików sposobem na zaprzestanie ponownego spożywania alkoholu. Osoby uzależnione, które chcą zerwać z nałogiem, wierzą w to, że mogą zrobić to w niedługim czasie, jeśli tylko znajdą odpowiedni lek, który im w tym pomoże. Ze względu na nieprzyjemne i gwałtowne skutki spożycia alkoholu podczas stosowania Esperalu, wielu osobom udaje się nie sięgać po alkohol przez pewien krótki czas.

Warto jednak pamiętać, że Esperal działa jedynie przez kilka miesięcy i po wyciągnięciu go organizm trawi alkohol tak, jak wcześniej i perspektywa spróbowania alkoholu ponownie staje się pozytywna.

Leczenie alkoholizmu

Ponieważ Esperal działa jedynie przez krótki okres i osobom go przyjmującym kojarzy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, ma on funkcję straszaka. Perspektywa wymiotów czy kiepskiego samopoczucia z całą pewnością odstrasza przed przyjmowaniem alkoholu, lecz czasami nałóg wygrywa, a czasami po wyjęciu wszywki alkohol ponownie staje się stałą częścią życia. Dlatego Esperal nie jest metodą leczenia, a jedynie sposobem na krótkotrwałe powstrzymanie się przed spożywaniem alkoholu.

Osoby cierpiące na chorobę alkoholową, które chcą zerwać z nałogiem, mogą to zrobić dzięki swojej sile woli połączonej z odpowiednim leczeniem. Jeśli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zmaga się z nałogiem i kto zastanawiał się nad przyjmowaniem Esperalu, warto mieć na uwadze, że jego przyjmowanie nie niweluje nałogu, ponieważ nie dociera do jego sedna. Alkoholizm jest chorobą powstającą na podłożu psychologicznym – sięganie po alkohol ma na celu łagodzenie kiepskiego samopoczucia i nieumiejętności radzenia sobie z nawarstwiającymi się emocjami.

wszywka alkoholowa we Wrocławiu
Nasz Gabinet to sieć specjalistycznych przychodni specjalizująca się we wszywce alkoholowej

Osoby, które chcą odbudować swój spokój i wprowadzić ład do swojego życia oraz prawidłowo zarządzać swoimi emocjami, mogą poddać się leczeniu, które składa się z dwóch podstawowych etapów. Pierwszym jest detoksykacja, czyli oczyszczenie organizmu z alkoholu i toksyn, a drugi to terapia.

Cały proces trwa zazwyczaj od roku do dwóch lat, w zależności od przebiegu choroby u danej osoby. Podczas detoksykacji pacjent przebywa przez kilka dni w ośrodku leczenia uzależnień, gdzie jest pod stałą obserwacją opieki medycznej, ze względu na różnorodne reakcje na detoks. U pacjentów pojawiają się takie dolegliwości jak bóle głowy, padaczka czy omamy, dlatego opieka specjalistów jest niezbędna.

Podczas drugiego etapu leczenia pacjent uczestniczy w terapii, która pomaga mu zrozumieć i zaakceptować jego problemy oraz pomóc zarządzać swoimi emocjami i odbudować swoje relacje ze światem zewnętrznym, oraz najbliższymi osobami, na które nałóg również wpływa. Jedynie odpowiednio przeprowadzone leczenie daje odpowiednie skutki i żaden lek nie jest go w stanie zastąpić, a jedynie chwilowo oddalić rozwijającą się chorobę.

Category:

Share: