3 punkty, o których należy pamiętać, oddając komputer do utylizacji

Planując zakup nowego komputera, warto pomyśleć nie tylko o tym jak nowoczesny, sprawny i funkcjonalny będzie kupowany sprzęt, ale też o właściwych sposobach utylizacji tego poprzedniego. Komputery i laptopy, podobnie jak inne elektrośmieci, nie nadają się do wyrzucania z tradycyjnymi odpadami komunalnymi. Aby chronić środowisko i nie naruszać obowiązujących przepisów o utylizacji elektrośmieci, nie możemy wyrzucić komputera ot tak do kosza czy na wysypisko. Jakie czynności należy wykonać zanim oddasz komputer do utylizacji w punkcie odbioru elektroodpadów? 

Zabezpiecz wartościowe pliki i informacje

Utylizacja komputera jest procedurą bezpowrotną. Oddany do punktu zbiórki elektrośmieci sprzęt zostanie wpierw sprawdzony pod kątem sprawności, pozbawiony elementów możliwych do ponownego wykorzystania, a następnie rozebrany na części poddające się recyklingowi, substancje wymagające właściwego zabezpieczenia oraz generalnej utylizacji pozostałych odpadów. W związku z powyższym poleca się, by przed oddaniem komputera do utylizacji samodzielnie zadbać o zabezpieczenie wartościowych plików i informacji, jakie mogą się na nim znajdować. 

Zgraj wszystkie zdjęcia, filmy i dokumenty, zachowując je na zewnętrznych nośnikach pamięci lub przenosząc bezpośrednio na nowy komputer. Wiele z nich może okazać się cennymi pamiątkami, plikami, których nie chcesz utracić lub wrażliwymi danymi, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Oczyszczony z plików i danych komputer pozostawia możliwość odzyskania sprawnych części do ponownego użytku, ale nie daje możliwości odzyskania samych danych i wykorzystania ich przez obce osoby. 

Wykup usługę profesjonalnego niszczenia danych – recykling sprzętu IT

Niewielu użytkowników komputerów zdaje sobie z tego sprawę, ale dyski twarde dają możliwość odzyskania usuniętych z nich danych. Popełniając błąd w postaci usunięcia plików i nie opróżnienia kosza, dajesz możliwość całkowitego przywrócenia plików, ale nawet opróżniając kosz pozostawiasz specjalistom IT możliwość dokopania się do pewnych elementów systemu dających dostęp do starych, kiedyś zapisanych danych. Co zrobić, by uniknąć niepotrzebnego ryzyka? 

Profesjonalne niszczenie danych na dysku – dlaczego warto skorzystać?

Zarówno dla firm, jak i użytkowników indywidualnych, najlepszą decyzją pozwalającą na w pełni bezpieczną utylizację komputerów, laptopów, tabletów, smartfonów i innych urządzeń tego typu, będzie wykupienie dodatkowej usługi niszczenia danych i zawartości wszystkich dysków i nośników pamięci w komputerze. Doświadczeni użytkownicy mogą przeprowadzić taki proces samodzielnie, uszkadzając efektywnie dyski i nośniki, ale jeśli nie wiesz jak zapewnić sobie 100% gwarancji uszkodzenia dysku i pozbycia się danych, działanie pozostaw w rękach doświadczonych specjalistów. 

sprzęt komputerowy recykling

Dane mogą zostać usunięte z dysku przez jego fizyczne uszkodzenie. Jeśli jednak sam dysk nadaje się do użytku i jest jeszcze sprawny, możliwe jest wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania całkowicie oczyszczającego dysk i nadpisującego wszystkie pozostałości danych, opróżniając nośnik pamięci do zera. 

Wybierz właściwą firmę do utylizacji komputera

Trzecim i ostatnim punktem, o którym należy pamiętać, oddając komputer do utylizacji, jest podjęcie świadomej i opartej o sprawdzone informacje decyzji o wyborze firmy, która taką utylizacją się zajmie. Na rynku działa niestety wiele sprytnych przedsiębiorców zbierających stare komputery pod pozorem ich utylizacji, a następnie odzyskujących działające części, wykorzystujących wrażliwe dane (jeśli takie znajdują się na dyskach), przeznaczających komputery do ponownej sprzedaży i pozbywających się wadliwego sprzętu w sposób niezgodny z obowiązującym prawem. Sprzęty takie często trafiają na nielegalne wysypiska bądź są podrzucane do osiedlowych kontenerów na odpady zmieszane, gdzie ze względu na bezpieczeństwo środowiska nie powinny trafić w żadnym wypadku. Jedynie oddanie komputera do prawidłowej utylizacji i recyklingu zapewnia jego całkowite pozbycie się w duchu ochrony środowiska i zgodnie z obowiązującymi polskimi i europejskimi przepisami

Dlaczego to takie ważne? W komputerze, poza plastikiem i metalem może znajdować się wiele elementów i substancji nie poddających się naturalnemu rozkładowi oraz, co gorsza, szkodliwych dla środowiska, zwierząt, gleby, wód gruntowych i, pośrednio przez nie, także dla człowieka. Będąc odpowiedzialnym użytkownikiem sprzętu komputerowego, bez względu na to czy jesteś użytkownikiem indywidualnym czy firmą pracującą na co dzień na kilkunastu komputerach, oddając stary sprzęt do utylizacji u sprawdzonej i doświadczonej firmy oferującej recykling komputerów, możesz mieć pewność eliminacji szkodliwego zanieczyszczenia środowiska elektrośmieciami. 

Category:

Share: