Co zrobić z nieużywanymi okularami?

Okulary to na ogół rzecz, której używamy przez długie lata. Zdarza się jednak, że z różnych powodów chcemy lub musimy wymienić je na nowe. Wówczas jednak pojawia się problem – co zrobić ze starą parą?

Wbrew pozorom, istnieje całkiem dużo rozwiązań, z których można śmiało skorzystać, by okulary były prawidłowo zutylizowane, lub nawet mogły się przydać jeszcze komuś innemu. Zanim jednak oddamy swoje okulary, dowiedzmy się przy okazji, jak często należy je wymieniać?

Jak często wymieniamy okulary?

Według statystyk najczęściej wymieniamy je co 3 do 5 lat, czasem znajdziemy rekomendacje, według których powinniśmy to robić nawet co 2 lata. Jeśli jednak nie czujesz potrzeby wymiany szkieł na nowe, dlatego, że w obecnych widzisz dobrze i nie uległy one zniszczeniu, a wada wzroku również jest nadal taka sama, to najprawdopodobniej jeszcze nie ma palącej konieczności wymiany okularów na nowe.

Co robimy ze zużytą para okularów?

Zależy to od sytuacji. Trendy zmieniają się dosyć szybko i może się zdarzyć, że w aktualnej ofercie trudno jest Ci znaleźć coś, co mogłoby naprawdę odpowiadać Twoim upodobaniom lub po prostu nie chcesz rozstawać się z tą oprawą, którą aktualnie nosisz. Jeśli nadal jest ona w dobrym stanie, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by wymienić jedynie szkła. Zmniejszysz w ten sposób ilość odpadów, a przede wszystkim zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych.

Załóżmy teraz sytuację, że Twoje okulary nie nadają się już właściwie do niczego. Co wtedy? Wówczas należy wrzucić je do frakcji odpadów zmieszanych. Czasem zdarza się, że niektóre salony optyczne organizują akcję, w ramach których możesz przynieść do salonu swoje zużyte okulary, a w zamian za to dostać np. zniżkę na badanie lub wybór nowej pary.

Czasem zdarza się, że okulary są jedynie lekko uszkodzone i wystarczy zaledwie drobna naprawa, która nie będzie zbyt droga, a sprawi, że nie będzie trzeba kupować nowych okularów. Jeśli chcesz jeszcze skorzystać z takiego rozwiązania, sprawdź usługi naprawiania okularów w swojej okolicy, by móc jeszcze przez pewien czas cieszyć się swoimi okularami.

Okulary dla Afryki – pomóż potrzebującym!

“Okulary dla Afryki” to bardzo popularna akcja, mająca na celu poprawę warunków życia osób potrzebujących. Okulary powinny być w dobrym stanie i nadawać się jeszcze do użytku, a także należy je przed oddaniem starannie wyczyścić. Ważne jest zapakowanie okularów do woreczka, które będzie służyło jako etui, a także dorzucenie karteczki z informacjami na temat parametrów okularów.

Okuliści wyruszają z nimi do Afryki i na podstawie badań dobierają najlepsze modele dla osób borykających się z poszczególnymi problemami ze wzrokiem. Okulary to mało popularny wyrób w Afryce, przez co jest on tam niezwykle cenny. Jeśli nie chcesz nosić swoich dotychczasowych okularów, a dobrze wiesz, że można jeszcze korzystać z nich przez długi czas, oddaj je tym, którzy nie mogą sobie na nie pozwolić tak łatwo.

Stara para okularów, tak jak i wiele innych odpadów to rzecz, której prawidłowa utylizacja wciąż dla wielu jest znakiem zapytania. Okazuje się jednak, że istnieje całkiem dużo sposobów na to, by wydłużyć ich życie w naszych rękach lub dać je od nowa w cudzych. Okulary korekcyjne to wydatek, który dla wielu osób nadal jest zbyt wielki i nadal w czasach nadmiernego konsumpcjonizmu istnieją miejsca, w których uzyskanie dobrych okularów korekcyjnych to wciąż wyzwanie, któremu wielu nie jest w stanie sprostać.

Wyrzucasz, naprawiasz, czy oddajesz potrzebującym? Pytanie to można zadać nie tylko odnośnie do okularów korekcyjnych, lecz też wielu innych rzeczy, które mogą być jeszcze przydatne dla innych lub po drobnej konserwacji, nawet dla nas samych. Warto skorzystać z powyższych rozwiązań, a wyrzucenie okularów traktować jako ostateczność.

Category:

Share: