Dbaj o formę mimo pandemii – domowy fitness

Trwająca od ponad roku sytuacja pandemiczna negatywnie odbija się na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Coraz częściej odczuwamy skutki braku ruchu w postaci bóli mięśni i stawów oraz przyrostu wagi. Sytuację pogarsza fakt, że siłownie i kluby fitness od dawna pozostają zamknięte. Co zrobić, by zapewnić sobie trochę ruchu?

Fitness w domu – to da się zrobić!

W czasach, w których pójście na siłownię lub do klubu fitness stało się niemożliwe, bardzo istotnym dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, jest znalezienie sposobu na ćwiczenie w domu. Oczywiście niewiele osób może sobie pozwolić na zakup wysoce specjalistycznego sprzętu z siłowni zarówno ze względów finansowych, jak i ograniczonego miejsca.

Na szczęście fitness w domu jest możliwy także przy małym budżecie oraz niewielkiej przestrzeni. Jak zawsze, liczą się przede wszystkim chęci, a w ich realizacji możemy liczyć na dobrodziejstwa internetu – na przykład stron zajmujących się sprzedażą podstawowego sprzętu do ćwiczeń, który nadaje się do użytkowania w zaciszu naszego domostwa i, po zakupie, zostanie dostarczony bezpośrednio na wskazany przez nas adres. 

Jaki sprzęt do ćwiczeń warto mieć w domu?

Zakup sprzętu, dzięki któremu będziemy mogli ćwiczyć w domu, zależy przede wszystkim od tego, jaki typ aktywności chcemy wykonywać. W dalszej kolejności istotna jest również ilość miejsca, jakim dysponujemy i, oczywiście, zasobność naszego portfela. Istnieje duża pula najbardziej popularnych, ogólnorozwojowych i, co ważne, niedrogich sprzętów do ćwiczeń, których zakup powinniśmy rozważyć na drodze do zadbania o swoją kondycję fizyczną. 

Mata do ćwiczeń 

Absolutna podstawa i konieczność, jeżeli chcemy ćwiczyć w domu. Nadaje się do jogi, fitnessu i pilatesu, a także ćwiczeń rehabilitacyjnych. Jest lekka, łatwa w rozkładaniu i składaniu i nie zajmuje dużo miejsca w momencie, gdy jej nie używamy. Większość modeli jest  antypoślizgowych, dzięki czemu domowa aktywność fizyczna będzie bezpieczna i wolna od kontuzji. 

Taśma fitness bądź guma z oporem 

Ten mały niepozorny przyrząd ma moc sprawienia, że nasze ćwiczenia staną się bardziej wymagające i skuteczne. Dzięki taśmie lub gumie jesteśmy w stanie ćwiczyć ciężej i lepiej, a nie ucierpi na tym ani nasz portfel, ani przestrzeń mieszkalna. 

Hantle

Hantle można kupić o różnym obciążeniu dostosowanym do naszej kondycji i potrzeb treningowych. Są niewielkie oraz poręczne i znacząco wpłyną na jakość domowych ćwiczeń. Hantle to wyposażenie siłowni, które bez trudu możemy zakupić i użytkować we własnym domu. 

Agrafka do ćwiczeń 

Popularny przyrząd do trenowania mięśni klatki piersiowej angażujący przy okazji inne partie mięśniowe. Łatwy w obsłudze i niezajmujący wiele miejsca. 

Piłka fitness

Piłka fitness zajmuje co prawda więcej miejsca niż hantle czy taśma, stanowi jednak sprzęt, który warto, za niewielką cenę, zakupić do swojego domu. Umożliwia rozciąganie, wzmacnianie mięśni,  a także ćwiczenie koordynacji i równowagi. 

Inne sprzęty do ćwiczeń, które można używać w domu

W sytuacji, w której mamy odrobinę więcej przestrzeni i chęć na mniej statyczne ćwiczenia, możemy rozważyć zakup innych sprzętów do ćwiczeń.

  • Skakanka
  • Step do aerobiku 
  • Drążek do podciągania 

Jak ćwiczyć w domu?

W trakcie treningu na siłowni bądź w klubie fitness możemy liczyć na profesjonalną pomoc ze strony trenerów, którzy odpowiednio pokierują naszymi ćwiczeniami. Co zrobić, gdy siłownie są zamknięte? I w tym aspekcie możemy liczyć na internet. Tylko kilka kliknięć dzieli nas od tego, by wykonywać zestaw ćwiczeń ułożony przez profesjonalnych trenerów. Odpowiednie treningi znajdziemy zarówno poprzez aplikacje na telefon, jak i dzięki serwisom YouTube bądź dedykowanym serwisom tworzonym przez trenerów personalnych, siłownie itd. Dostępne dla nas są zestawy ćwiczeń jogi, pilatesu, aerobiku i wielu innych, wiele z nich w formie całkowicie darmowej. 

Niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, pamiętajmy, że aktywność fizyczna jest ważna dla zachowania zdrowego ciała, a także ducha. Skorzystajmy ze zdobyczy technologii, by zadbać o siebie już teraz! 

Category:

Share: