Jakie są korzyści edukacyjne wynikające z używania sensorycznych zabawek drewnianych?

Wiele dzieci zarówno z dysfunkcjami rozwojowymi, jak i zdrowych potrzebuje wsparcia w zakresie procesów integracji sensorycznej. Niezwykle istotną rolę odgrywają tu zabawki, które nie tylko wpływają na integrację wszystkich zmysłów, ale również rozwijają i bawią. Pomagają również w odczytywaniu, interpretacji, a następnie integracji bodźców z otoczenia. 

Co to są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne należą do pomocy rozwojowych, które pomagają w odczytywaniu, a następnie integracji bodźców pochodzących z otoczenia. Stymulują one rozwój zarówno umysłowy, jak i fizyczny. Działają na zmysł dotyku, wzroku, węchu smaku, słuchu. Zwykle są proste i nieskomplikowane, gdyż ich cechą charakterystyczną są różne faktury, kolory i kształty. Wykonane są z materiałów nie tylko miłych w dotyku, ale również o szorstkiej, chropowatej powierzchni, a także z elementami błyszczącymi, świecącymi, co angażuje zmysł wzroku. Czasami wydają różne dźwięki oraz zapachy. Zabawki dla maluchów posiadają także smak, gdyż najmłodsze dzieci wkładają do buzi różne przedmioty. Są doskonałą pomocą umożliwiającą dzieciom poznawanie świata w bezpieczny oraz przystępny sposób. Każdy rodzic powinien zaopatrzyć swojego malucha w zabawki sensoryczne, gdyż znakomicie rozwijają i stymulują wszechstronny rozwój każdego dziecka, nie tylko tego z zaburzeniami integracji sensorycznej. 

Rodzaje zabawek sensorycznych

Zabawki sensoryczne powinny znaleźć się w każdym domu, przedszkolu i szkole, a także w gabinetach terapeutycznych, gdyż są niezbędne do terapii dzieci ze spektrum autyzmu. Należy je dostosować nie tylko do wieku malucha, ale również do jego możliwości i umiejętności. Piłeczki do ściskania, gniotki klocki, gryzaki oddziałują przede wszystkim na zmysł dotyku. Zmysł wzroku pobudzają zabawki sensoryczne z obrazem i dźwiękiem, zaś słuchu aktywizują instrumenty muzyczne przeznaczone dla dzieci oraz dźwiękowe puzzle i inne zabawki. Dzięki nim dziecko może rozwijać swoje zmysły, poznawać otaczający świat. 

Korzyści wynikające z używania sensorycznych zabawek drewnianych

Coraz większą popularnością cieszą się zabawki sensoryczne drewniane w postaci na przykład klocków, które przyczyniają się do rozwoju zdolności manualnych dziecka i poznawania nowych kształtów i faktur, co ma pozytywny wpływ na rozwój mózgu i powstawanie w nim połączeń. Proste klocki doskonale stymulują zmysły. Dziecko może się bawić różnymi pojedynczymi elementami, badać je swoimi zmysłami, budować z nich mniej lub bardziej skomplikowane stabilne konstrukcje, dzięki czemu rozwija swoją kreatywność i logiczne myślenie. Zaletą klocków drewnianych jest możliwość długotrwałego użytkowania, gdyż nie niszczą się tak szybko jak pomoce plastikowe. Odporność na zniszczenie jest zdecydowanie większa niż w przypadku pomocy wykonanych z innych materiałów. Nie są im straszne upadki, kontakt z wodą, gryzienie, rzucanie i odbijanie od innych przedmiotów, a nawet ścian. Dziecko młodsze często bierze do buzi zabawki, dlatego istotną kwestią jest, aby były wolne o różnych toksycznych dla jego organizmu klejów i lakierów. Jeżeli są pokolorowane to tylko i wyłącznie ekologicznymi, a więc całkowicie nieszkodliwymi farbami. Dla najmłodszych szczególnie polecane są klocki wykonane z naturalnego, niemalowanego i nielakierowanego drewna. Są to zabawki ekologiczne, które po zniszczeniu nie zalegają w środowisku naturalnym.  

Komu służą sensoryczne klocki drewniane?

Klocki sensoryczne drewniane będą służyć zarówno niemowlakowi, jak i dziecku w wieku przedszkolnym. Doskonale rozwijają zdolności manualne, dzięki czemu dobrze rozwinięta motoryka mała zaowocuje brakiem trudności i problemów w nauce rysowania, a następnie pisania w szkole. Dzięki nim maluch ćwiczy także koordynację wzrokowo – ruchową. Są doskonałą pomocą i zabawką dla dzieci w wieku dwóch lat, które potrzebują dużo bodźców, dlatego warto zakupić im zabawki wspierające rozwój nie tylko motoryki, ale również dotyku, takie jak między innymi drewniane zabawki edukacyjne dla dzieci, które doskonale sprawdzą się w rozwoju dwulatka. Ich prostota zmusza malucha do uruchomienia wyobraźni i szukania własnych rozwiązań w zakresie konstruowania różnych budowli. Korzystanie z tego rodzaju zabawek może stać się dla dziecka pierwszym krokiem w nauce ekologii, a także właściwego dbania o środowisko naturalne i planetę. Rynek oferuje wiele różnych zestawów tego rodzaju pomocy. Są to między innymi drewniane klocki kreatywne na napy 1 i 2, klocki „Zwierzyniec” lub „Gąsienica”, „Twist”, drewniane klocki naturalne „Skrętne Zwierzątka”, przeznaczone  dla najmłodszych i wiele innych.

Category:

Share: