Najczęstsze skutki zaniedbań po zalaniu

Zalanie mieszkanie lub dom to duży problem dla właścicieli. Woda może powodować poważne zniszczenia, których usunięcie jest bardzo trudne. Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, gdy bezpośrednio po zalaniu nie podejmie się właściwych działań związanych z osuszaniem i porządkowaniem pomieszczeń. Sprawdź, jak postępować po zalaniu i jak skutecznie uprzątnąć mieszkanie lub dom.

Jakie pomieszczenia najczęściej ulegają zalaniu?

Zalanie najczęściej dotyczy pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia AGD, takie jak pralka czy zmywarka. Jednak woda może dostać się także do innych zakamarków domu czy mieszkania i wyrządzić poważne szkody. Woda może uszkodzić nie tylko urządzenia, ale także ściany, podłogi i sufity. Do zalania dość często dochodzi także w piwnicy, do której dostaje się woda opadowa. 

Zalanie może zostać spowodowane nie tylko awarią urządzeń AGD, ale także rozszczelnieniem wodociągu czy przez przeciekający dach. Do takiej sytuacji może doprowadzić również roztargnienie sąsiadów, którzy w wyniku swojego zaniedbania spowodują pojawienie się wody w innych mieszkaniach

Jak postępować po zalaniu?

Nie każde zalanie wymaga wzywania na miejsce służb ratunkowych. Jeśli zaistniała sytuacja nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla życia, to nie ma takiej potrzeby.

To, w jaki sposób należy postępować po zalaniu, zależy przede wszystkim od tego, co było jego przyczyną. Bez względu na to, co je wywołało, trzeba podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą pozbyć się nie tylko powstałych zabrudzeń, ale także nieprzyjemnego zapachu.

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest rozpoznanie przyczyny zalania. Dopiero gdy zostanie ona usunięta, można przejść do dalszych działań. Zasady postępowania zależą w dużej mierze także od pory roku, w której doszło do zalania. Jeśli miało to miejsce latem, to woda odparuje zdecydowanie szybciej niż w przypadku zalania zimą, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury.

Do wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń stosuje się różnego rodzaju pompy. Warto zwrócić się do profesjonalnej firmy oferującej specjalistyczne sprzątanie po zalaniu. Dysponuje ona niezbędnym sprzętem, który pozwala na skuteczne usunięcie wody oraz zniwelowanie skutków zalania. Specjaliści dopasują rodzaj pompy, która najlepiej sprawdzi się w konkretnym miejscu.

Jak we właściwy sposób usunąć skutki zalania?

Usuwanie skutków zalania nie może odbyć się bez specjalistycznego sprzętu. W takich pomieszczeniach trzeba przede wszystkim przeprowadzić specjalistyczne osuszanie wszystkich ścian. W tym celu można zastosować sprawdzone osuszacze powietrza, które usuną wilgoć oraz zapobiegną rozwijaniu się grzybów. Proces osuszania powinien odbywać się w temperaturze wynoszącej maksymalnie 35 stopni Celsjusza. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniach znajdują się drewniane elementy. 

Osuszacze absorbują wilgoć i skraplają wodę do specjalnych zbiorników. Można je także podłączyć do pionów wentylacyjnych, jeśli jest to możliwe. Moc takiego urządzenia musi być odpowiednio dopasowana do wielkości pomieszczenia oraz stopnia zawilgocenia. Profesjonalne firmy zajmujące się sprzątaniem domów i mieszkań po zalaniu w odpowiedni sposób dobiorą niezbędny sprzęt. 

Osuszanie pomieszczeń można dodatkowo wspomóc, korzystając z wentylatorów osiowych lub promieniowych. Zapewniają one zdecydowanie lepszą cyrkulację powietrza, a tym samym przyspieszają cały proces.

Bardzo ważnym krokiem, o którym nie można zapomnieć, jest usuwanie wody spod posadzki. Może  ona osłabić konstrukcję całego budynku. Wilgoć zgromadzona w podłodze sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Bardzo często dochodzi także do uszkodzenia paneli lub płytek, a także podłóg drewnianych.

Najczęściej zalana podłoga wymaga jej zerwania, osuszenia oraz wymiany zawilgoconych elementów. Można także próbować zastosować urządzenia termowentylacyjne. W tym celu należy wykonać kilka otworów w podłodze, którymi będzie wtłaczane ciepłe powietrze. Taka cyrkulacja może nieco pomóc w pozbyciu się nadmiernej wilgoci z podłogi.

Dlaczego warto ozonować zalane pomieszczenia?

Ozonowanie to świetna metoda na pozbycie się grzybów oraz bakterii z zalanych pomieszczeń. Ozon skutecznie je usuwa, a jednocześnie sprawia, że stają się one czyste i bezpieczne. Metoda ta umożliwia także skuteczne zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu, który bardzo często pojawia się po długotrwałym zalaniu.

Category:

Share: