Toaleta w restauracji – stacjonarna czy przenośna?
Każdy lokal gastronomiczny ma dostosowania odpowiednie do charakteru działalności, wielkości lokalu i fizycznych możliwości zagospodarowania. Umiejscowienie toalety w większości przypadkach jest konieczne do legalnego funkcjonowania.
Wiele zależy od tego, jaki rodzaj działalności się prowadzi. Sanepid jasno wyznacza przepisy, których znajomość może ułatwić sprawę. Jaką opcję lepiej wybrać dla swojej restauracji – toaletę stacjonarną czy przenośną? Jakie powinny spełniać wymogi?
Toalety stacjonarne
Istnieją miejsca, w których stałe umiejscowienie toalet jest wymogiem, który spełnia aspekty możliwości funkcjonowania danego lokalu i estetyczne wartości. W przypadku lokali, które mają wysoką renomę, świadczą usługi przez cały rok w lokalu i zajmują się sprzedażą alkoholu, taka opcja wręcz wydaje się najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem. Nie tylko dla właścicieli.
Toalety stacjonarne ze względu na to, że mają stałe ulokowanie, ciężej jest modyfikować. W miejscach, w których się znajdują, niemożliwe jest szybkie przekształcenie ich w przyszłości na innego rodzaju pomieszczenie ze względu na skomplikowanie prac roboczych. Łatwiej oczywiście jest zdemontować sanitariat i dokonać gruntownego remontu, projektując to wnętrze od nowa niż szybko wymienić i zmodyfikować kilka komponentów.
Zdarza się tak, że lokal ma tylko jedną toaletę koedukacyjną dla wszystkich gości. Obecność jednego pomieszczenia może czasem wzbudzać wątpliwości à propos zachowania higieny czy czasu oczekiwania w kolejce.
W razie wystąpienia jakichkolwiek usterek trzeba poświęcić więcej czasu na naprawę, co czasem generuje wysokie koszty i skutkuje zatrzymaniem działalności lokalu na pewien czas.
Toalety przenośne
Toalety przenośne można dopasować w zależności od tego, gdzie będą ulokowane oraz jak wiele osób ma z nich korzystać. Najczęściej z takiego zaplecza sanitarnego korzysta się na placach budów, przy remontach czy na imprezach masowych – czyli tam, gdzie nie ma łatwego dostępu do łazienki w najbliższym budynku. A nawet jeśli takie pomieszczenie jest, to nie będzie wystarczające.
Przy okazji imprez kulturalnych lub sportowych kabiny wc sprawdzą się idealnie. Można je ustawić w długim rzędzie, koło siebie. Tak, żeby każdy z uczestników miał do nich łatwy dostęp.
Przenośna toaleta to rozwiązanie idealne nie tylko na budowę, ale także na działkę czy letni ogródek piwny. Zabudowa w miejscach rekreacyjnych często nie jest podłączona do kanalizacji. W takim przypadku przenośne WC sprawdzi się idealnie, gdy na ogródku goście będą spędzać czas tylko w okresie letnim.
Wybór odpowiednich toalet mobilnych powinien zostać poprzedzony analizą, w której określa się: warunki umiejscowienia kabiny, przeznaczenie czy wymogi prawne np. przepisy BHP wskazujące standardy sanitarne. Po określeniu potrzeb można się zdecydować na jeden z dostępnych modeli mobilnych punktów sanitarnych.
W zależności od modelu toaletę przenośną można dowolnie modyfikować. Nie trzeba więc martwić się instalacją kanalizacji wodnej czy ciągłymi usterkami, które zdezorganizują działalność. Wszystkie elementy bardzo łatwo i szybko jest wymienić.
Większość toalet mobilnych jest przystosowana do intensywnego użytkowania, wyposażone są w umywalki, pisuary czy nawet kabiny prysznicowe. Bez problemu też można wynająć kontenery podzielone na część damską i męską.
Kabina WC
Rozwiązań jest wiele. Jak widać, wybór zależy głównie od dokładnego charakteru działalności, którą prowadzi właściciel restauracji. Najlepiej dostosować umiejscowienie kabiny od możliwości lokalu pod względem architektonicznym i pod względem zapotrzebowania.