Z jakimi dolegliwościami należy zgłosić się do laryngologa?

Współcześnie niemal nikt nie lubi chodzi do lekarza, nawet jeśli objawy wpływają na pogorszenie się komfortu ich życia. Niektórzy nie mają na to czasu lub odwrotnie – bardzo chętnie umawiają się na wizytę aby tylko uzyskać pewność, że są zdrowi. Jednak w życiu każdego człowieka dochodzi do takiego momentu, kiedy problemy zdrowotne dają o sobie znać w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli zatem cierpimy na nawracające bóle szyi, infekcje nosa czy gardła, warto udać się do laryngologa.

Niektóre infekcje nie są wynikiem słabej odporności całego organizmu, a jego poszczególnych części. Warto również wiedzieć, że ból gardła czy zatkany nos nie świadczą tylko o przeziębieniu, a ból uszu o zbytniej ekspozycji na wiatr. Z takimi objawami należy zgłosić się do specjalisty, który określi problem oraz zleci podjęcie odpowiedniego leczenia.

Czym zajmuje się laryngolog?

Laryngolog, a raczej otolaryngolog zajmuje się przede wszystkim leczeniem problemów związanych z krtanią, tchawicą, zatokami i nosem, a także uszami. Najczęściej zgłaszają się do niego osoby, które skarżą się na problemu ze snem wywołanymi chrapaniem. Zdarza się, że na wizytę pojawiają się także pacjenci zmagający się z nawracają infekcją ucha, a nawet zaburzonym węchem, smakiem oraz poczuciem równowagi. Specjalista może również zbadać schorzenia, które swój początek mają w oskrzelach oraz tchawicy, zalecając odpowiednie leczenie, które ułatwi oddychanie.

Laryngolodzy dzielą się jednak na laryngologię dziecięcą oraz laryngologię ukierunkowaną przede wszystkim na osoby dorosłe. W jakich przypadkach każda z tych grup powinna zgłosić się do specjalisty, aby uzyskać potrzebną mu pomoc?

dziecko u otolaryngologa

Laryngolog dla dzieci – kiedy należy się do niego wybrać?

O tym, że należy udać się z dzieckiem do laryngologa decyduje przede wszystkim rodzic w konsultacji z lekarzem rodzinnym. Najczęściej do specjalisty wybierają się osoby z dziećmi, które mają problemy ze słuchem i nie słyszą wszystkiego wystarczająco dobrze. Oprócz tego warto udać się laryngologa jeśli dziecko cierpi na nawracające infekcje dróg oddechowych lub często odczuwa ból w uszach. Żadnych z powyższych objawów nie można wyleczyć domowymi sposobami, dlatego tak istotne jest udanie się na wizytę u laryngologa, który natychmiast wprowadzi konkretne leczenie.

Warto również pamiętać o tym, że laryngolog w swoim gabinecie posiada odpowiedni sprzęt medyczny, dzięki któremu będzie mógł dokładnie zbadać dziecko. W ten sposób rodzice nie tylko poznają przyczynę występowania problemu, ale również jego rozwiązanie.

Osoba dorosła u laryngologa – z jakimi problemami?

Do laryngologa najczęściej zwracają się dorośli, którzy ciepią na nawracające bóle głowy oraz niedrożność nosa czy ropny katar. Oprócz tego, jeśli cierpią na nawracające infekcje gardła oraz problemy ze słuchem czy zawrotami głowy, należy jak najszybciej umówić się na wizytę ze specjalistą – zwłaszcza jeśli problem utrzymuje się dłużej nić dwa tygodnie.

Innym problemem, z którym dorośli udają się do laryngologa jest problem z chrapaniem, co wpływa na pogorszenie się jakości snu. Znalezienie przyczyny w tym przypadku wcale nie jest łatwe, dlatego tylko laryngolog może znaleźć rozwiązanie.

Różne problemy związane z układem oddechowym, słuchem czy nawracające bóle głowy, powinny być bezwzględnie obejrzane przez laryngologa. Podobnie jest również w przypadku dzieci, którym lekarz rodzinny nie był w stanie pomóc. Wizyta u laryngologa, skonsultowana wcześniej z internistą, to nierzadko jedyne rozwiązanie.

Category:

Share: