Czym charakteryzuje się kurs samoobrony dla kobiet?

Współcześnie na kobiety czeka wiele zagrożeń – zwłaszcza kiedy wracają z pracy lub wydarzeń towarzyskich w późnych godzinach nocnych. Warto zatem zadbać o własne bezpieczeństwo i skorzystać z możliwości wzięcia udziału w kursie samoobrony. Profesjonalista oceni nasze możliwości w walce z większym napastnikiem, a jednocześnie pokaże najbardziej pomocne chwyty oraz ruchy.

Kursy samoobrony są dedykowane głównie kobietom, stąd ich program jest dostosowany zarówno do ich możliwości, jak i umiejętności. Teoretycznie podstawowych chwytów można nauczyć się samodzielnie w domu, korzystając ze specjalnych pokazów wyświetlanych online oraz trenując z partnerem. Warto jednak wybrać się na zajęcia stacjonarne, podczas których nie tylko nauczymy się podstawowych ruchów, ale dzięki zainscenizowanym scenom sprawdzimy swoje umiejętności w praktyce.

Co warto wiedzieć o samoobronie dla kobiet?

W gruncie rzeczy samoobrona polega głównie na uniknięciu samego zagrożenia. Znaczna większość kobiet tuż przed atakiem wyczuwa sytuację zagrażającą jej zdrowiu lub życiu i jest w stanie w zaledwie kilku sekund podjąć decyzję o ucieczce lub stawienia czoła potencjalnemu napastnikowi.

Kobiety, pomimo tego że swoją masą ciała i posturą są mniejsze od atakującej osoby, mają wiele możliwości samoobrony. Nie tylko mogą się zwinnie poruszać, dzięki czemu trudniej będzie je pochwycić, ale również mogą obezwładnić potencjalnego napastnika w kilku krótkich ruchach. Dodatkowo zaletą kobiet jest umiejętność prowadzenia dialogu z atakującą je osobą, dzięki czemu w ten sposób mogą uniknąć zagrożenia.

Na czym zatem polega samoobrona kobiet? W przypadku ataku, którego nie można uniknąć, kobieta staje do obrony fizycznej wykorzystując moment zaskoczenia napastnika. Ten typ samoobrony określany jest mianem timingu i polega na dobrym wyczuciu czasu, dystansu oraz sił dynamicznych. Podczas walki kobieta może skupić się na czułych strefach ciała mężczyzny, a także wykorzystać swoje umiejętności wyswobodzenia się z mocnych chwytów. Warto jednak pamiętać, że w przypadku samoobrony uwolnienie się z rąk napastnika, powinno skończyć się ucieczką od zagrożenia.

kurs samoobrony dla kobiet

Jakie chwyty samoobrony warto znać?

Samoobrona wymaga od kobiety skupienia oraz determinacji. Nie można pozwolić sobie na odrętwienie i zamarcie, pozwalając tym samym napastnikowi na osiągnięcie swojego celu. Dlatego najlepszym sposobem na samoobronę i szybkie zatrzymanie przeciwnika jest zaskoczenie go poprzez podjęcie jakiegokolwiek działania. Dzięki temu możliwe, że unikniemy kolejnych ciosów, a jednocześnie wyswobodzimy się z ucisku. Jakie chwyty warto znać, aby szybko unieszkodliwić napastnika?

W pierwszej kolejności jako kobiety postawmy na ucisk wewnętrznej części ud, a w miarę możliwości na mocnego kopniaka w czułe miejsce. Większość mężczyzn odczuje niewyobrażalny ból, przez co poluźni swój uścisk, dając możliwość wyswobodzenia się. Skuteczne jest również wymierzenie mocnego ciosu łokciem, najlepiej w okolice twarzy czy prosto w brzuch.

Przy samoobronie w momencie ataku warto również wykorzystywać dostępne narzędzia jak ciężka torebka czy trzymane w ręku klucze. Napastnik z pewnością nie będzie spodziewał się konfrontacji, dlatego zaskoczenie go silnym ciosem w twarz lub krtań pozwoli na szybką ucieczkę.

samoobrona kobiet

Masa ciała i postura a znaczenie w samoobronie

Z racji tego, że kobieta w większości przypadków jest znacznie niższa od napastnika i lżejsza, ma ogromne pole do tego, aby skutecznie bronić się przed osaczeniem czy nadchodzącymi ciosami. Mała masa ciała jest najbardziej przydatna podczas ataku od tyłu, gdzie nie tylko łatwiej jest kopnąć atakującego w czułe miejsce, ale również szybko wykonać skłon do przodu, uwalniając się z uścisku.

Podczas ataku można zastosować również uderzenie w okolicę szyi. W ten sposób chociaż na chwilę sprawimy ból napastnikowi, a także sprawimy, że będzie miał problem ze złapaniem powietrza. Warto jednak odpuścić sobie ciosy w klatkę piersiową, które w przypadku walki z mężczyzną nie będą skuteczne.

Skuteczny kurs samoobrony dla kobiet polega zatem na naturalnych odruchach, w które należy włożyć całą siłę. Kobieta nie powinna pozwolić sobie na panikę, która skutecznie zablokuje jej możliwość obrony własnego zdrowia czy życia. Można do tego wykorzystać własny spryt i małą posturę ciała, jak i przedmioty znajdujące się w zasięgu ręki.

Category:

Share: