Gra w Squash – poznaj najważniejsze korzyści zdrowotne!

Regularna aktywność fizyczna to jeden z podstawowych elementów zachowania dobrego obecnego stanu zdrowia, jak też świetna inwestycja na przyszłość. Ważne jest, aby dany sport był nie tylko wysiłkiem dla ciała, lecz też przynosił przyjemność i dawał radość, dlatego warto poszukać takiej dyscypliny, która zapewni wszystkie te elementy. Świetną propozycją jest squash. Jest to energiczna zabawa na korcie oraz możliwość rozwoju wielu istotnych funkcji w ciele.

Na czym polega gra w squash?

Squash często porównywany jest do tenisa ziemnego, ponieważ w obu tych sportach gracze odbijają piłeczkę rakietami. Jednak ogromną różnicą jest miejsce oraz sposób. W omawianej dyscyplinie osoby grające nie uderzają jej bezpośrednio między sobą, ale kierują ją w stronę ściany, aby następnych ruch wykonał drugi zawodnik. Całość odbywa się na korcie ze specjalnie namalowanymi liniami, których zgodnie z regułami, nie można przekraczać. Celem jest w taki sposób skierować piłeczkę, aby ta po odbiciu była jak najtrudniejsza do przechwycenia dla przeciwnika. Istnieje cała paleta ruchów uczestników, od serwów i backhand, po forehandy, a do tego wiele zawodników stosuje specjalne taktyki lub triki, aby zmylić rywala. Gra wymaga specjalnych rakiet, nieco bardziej zaokrąglonych, zaś piłeczki są mniejsze oraz lżejsze od tych zielonych, tenisowych wersji. Niezbędny jest też partner, jednak jeśli nie posiadamy nikogo, kto byłby zainteresowany rywalizacją, można zapisać się do klubu sportowego i tam znaleźć inną osobę, która ma podobny problem z towarzystwem.

Jaki to jest typ treningu?

Omawiana gra zwykle zalicza się do treningów aerobowych, które charakteryzują się wysoką intensywnością. Oznacza to wzmożoną pracę serca, które bije około 120-140 uderzeń na minutę, co skutkuje zwiększoną wymianą tlenowa organizmu, a mięśnie podczas pracy dostają większe ilości tlenu.

Na jakie funkcje organizmu wpływa squash?

Ten sport wymaga wielkiego zaangażowania od gracza, czyli biegania, energicznych i nagłych uderzeń, interwałów, rzucania się za piłką, podskakiwania czy szybkich ruchów ku ziemi. Oznacza to, że dobrze wpływa na elastyczność mięśni brzucha, ramion, pleców czy nóg. Do tego idealnie sprawdzi się dla tych, którzy chcą poprawić kondycję oraz wytrzymałość, czyli pozytywnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy. Jest to istotne w profilaktyce chorób serca, naczyń i krążenia, a także jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ podczas aktywności spala się bardzo dużą ilość kalorii.

Jakie korzyści zdrowotne można uzyskać?

Każdy sport niesie ze sobą wiele walorów, które wynikają prosto z uprawiania aktywności fizycznej, w rezultacie czego uwalniane są endorfiny czy serotonia, czyli często nazywane hormony szczęścia. Ten wybuch przyjemności, nawet po ciężki treningu, jest nagrodą dla zawodnika, ale też kojąco wpływa na ciało. Coraz więcej mówi się o tym, jak squash pozytywnie działa także na zdrowie psychiczne. Jest to gra z partnerem, dzięki czemu można spędzić czas z drugą osobą. Do tego za sprawą intensywności, wielości ruchów, utrzymania koncentracji oraz wykazania się opanowaniem, pozwala odciąć się od świata zewnętrznego, porzucić zmartwienia i cieszyć się dobrą zabawą. Inną zaletą zdrowotną jest opcja bezpiecznego wyładowania stresu na korcie. Noszenie w sobie negatywnych emocji i bycie zestresowanym negatywnie oddziałują na organizm, zatem taki sport to szansa, aby uwolnić nagromadzone złe emocje. Bardzo ciekawą korzyścią jest poprawa współpracy oraz koordynacji ręka-oko, która jest bardzo przydatna także w życiu codziennym.

Gdzie można grać w squasha w Krakowie i okolicy?

Coraz bardziej popularną i lubianą aktywnością w wolnych chwilach jest właśnie squash. Kraków to duża miejscowość, gdzie wielu mieszkańców uprawia sport i ceni zdrową rywalizację, dlatego coraz więcej osób szuka komfortowych miejsc do gry. Godnym polecenia jest klub Zabierzów Squash, który znajduje w bliskiej okolicy dawnej stolicy Polski, to bardzo dobra lokalizacja, ponieważ można tu szybko i bezproblemowo dojechać autem, a dla niezmotoryzowanych w pobliżu znajduje się stacja kolejowa. Dla tych, którzy szukają lokalizacji, w granicach miasta, to warto polecić Racuquet Squash Club Miazga Squash, Atlantic Squash & Fitness oraz Squash CSiR. 

Category:

Share: