Jak dobierać oświetlenie do budynku?

Na pierwszy rzut oka światło służy przede wszystkim, a może jedynie do oświetlania. Jednak po bliższym przyjrzeniu się okazuje się, że ma ono również decydujący wpływ na wygląd i atmosferę budynku, zapewnia bezpieczeństwo oraz daje poczucie komfortu.

Wygląd budynku lub możliwość łatwego wejścia i bezpiecznego opuszczenia go zależy więc w dużej mierze od właściwego oświetlenia.

Dzięki indywidualnie dobranym rozwiązaniom oświetleniowym, zarówno starsze budynki jak szkoły, muzea, urzędy, dworce, kamienice, jak i nowoczesne obiekty handlowe i przemysłowe, mogą być nie tylko funkcjonalnie oświetlone, ale również estetycznie zainscenizowane. Światło jest w ostatnim czasie wykorzystywane do podkreślenia detali architektonicznych oraz do wyeksponowania obiektów i całych budynków. 

Oświetlenie kluczowych elementów

Powinniśmy pamiętać, że budynek to nie tylko wnętrze, ale również to, co na zewnątrz. Jeśli jest to możliwe, o wybór odpowiedniego oświetlenia warto zatroszczyć się już na etapie projektu nieruchomości. Obiekt widziany z zewnątrz to element urbanistyczny, który może być ważnym punktem na planie naszego miasta i atrakcyjnym, niebanalnym miejscem, do którego będą zjeżdżać turyści po zmroku, by móc zrobić sobie zdjęcie przed wejściem. 

Jednym z podstawowych elementów, którego nie może zabraknąć przy oświetleniu fasady budynku są wejścia. Dzięki nim budynek staje się bardzo widocznym i atrakcyjnym elementem  reprezentacyjnym firmy, oczywiście przede wszystkim wieczorem i w nocy.

Projektując oświetlenie, zadbajmy o komfort pracowników, jak i odwiedzających. Doświetlenie znaków i wejść, oprócz wspomnianych właściwości estetycznych, ułatwi potencjalnym gościom i klientom orientację w terenie tak, by mogli oni szybko i bezpiecznie odnaleźć drogę, a także zapewni poczucie bezpieczeństwa po zmroku.

Oświetlenie stref wejściowych jest nie lada zadaniem. Światło musi tworzyć przyjemną i przyjazną atmosferę tak, aby goście i klienci czuli się zaproszeni i zawsze mile widziani. Jednocześnie oświetlenie musi być wystarczająco jasne, aby zapewnić bezpieczną i łatwą orientację. Połączenie opraw ściennych i sufitowych bezpośrednio nad wejściem idealnie spełnia te trudne wymagania.

Oprócz stref wejściowych warto zadbać o prawidłowe doświetlenie parkingów, podjazdów, wjazdów, skwerków, dróg zakładowych, obszarów logistycznych i magazynów. Białe lub kolorowe światło powinno wyznaczać i ograniczać teren, zapewniać bezpieczeństwo, tworzyć przyjazną atmosferę, zapewniać estetykę i chronić mienie.

Do wyboru, do koloru

Światło wcale nie musi być białe lub żółte. Ważnym trendem w oświetleniu elewacji budynków są rozwiązania oświetleniowe, za pomocą których można elastycznie i w zależności od potrzeb tworzyć indywidualne akcenty kolorystyczne. Kolorowe oświetlenie elewacji oferuje atrakcyjne możliwości aranżacyjne na specjalne okazje. Dobrze dobrane strumienie światła oraz ich odpowiedni kolor sprawią, że osiągniemy wymarzony efekt i nasza marka będzie kojarzona z technologią oraz nowoczesnością. Nie bójmy się fuzji różnych kolorów: im więcej odcieni, tym więcej możliwości. Ważne jest przecież przyciągnięcie uwagi, a zaprojektowanie wielokolorowych iluminacji świetlnych daje szeroką gamę możliwości i nadaje oryginalność. 

Światło to sztuka

Budynek to nie tyko mury, ale również światło, które nadaje mu życie. Dzięki prawidłowo dobranym rozwiązaniom oświetleniowym nawet najbardziej szara i nudna fasada może stać się prawdziwą atrakcją turystyczną. Odpowiednie oświetlenie budynków podkreśla to, co musi być pokazane, aby przyciągnąć uwagę ludzi. Nawet mała wiązka światła potrafi zmienić nasz sposób patrzenia na dany obiekt i jest swojego rodzaju sztuką. 

Category:

Share: