Jak zwiększyć szanse na powodzenie terapii alkoholowej?

Długotrwałe nadużywanie alkoholu bardzo szybko prowadzi do uzależnienia. Samodzielna walka z tą podstępną chorobą jest niezwykle trudna, dlatego specjaliści zachęcają do udziału w terapii, a także wdrożenia działań, dzięki którym o wiele łatwiej będzie pokonać chęć sięgnięcia po alkohol. Rozwiązanie problemów, które doprowadziły do rozwoju uzależnienia, jest kluczowe, aby z powodzeniem zawalczyć o siebie. 

Istnieje szereg zachować pozytywnie wpływających na walkę z nałogiem. Każda osoba zmagająca się z nałogiem powinna z nich skorzystać, wdrażając je w codzienne życie. Nie można jednak zapomnieć o profesjonalnej pomocy w ośrodku uzależnień lub psychoterapeuty, posiadającego doświadczenie w leczeniu alkoholizmu. 

Walka z alkoholizmem – od czego zacząć? 

Problem alkoholowy może mieć każdy – niezależnie od jego statusu społecznego i materialnego. Paradoksalnie, ta choroba dotyka znacznie częściej osób, które dobrze radzą sobie w życiu, posiadając dobrą pracę, dom oraz rodzinę. W praktyce jednak ilość stresu, problemów, a niekiedy nieprzepracowanych emocji, prowadzi do sięgnięcia po kieliszek wieczorem na rozluźnienie. Długotrwałe spożywanie alkoholu wpływa na rozwój uzależnienia. Wiele osób nawet nie zauważa, kiedy przekracza tę linię i nie jest już w stanie samodzielnie odstawić przysłowiowego kieliszka.

Alkoholizm to choroba, która początkowo wpływa na spadek jakości życia, z czasem do rozwoju jeszcze większych problemów w życiu codziennym, a nawet śmierci. Dlatego uświadomienie sobie problemu, jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia terapii i leczenia farmakologicznego. Bez tego alkoholik nie będzie w stanie pójść dalej. Zrozumienie uzależnienia pomoże w późniejszej walce oraz pozytywnie wpłynie na chęci pozostania w terapii. 

Uświadomienie sobie faktu uzależnienia od alkoholu daje wyjątkowe narzędzie – możliwość rozpoczęcia walki o siebie i swoje życie. Wewnętrzna motywacja jest kluczowa, gdyż bez niej każdy kolejny krok w leczeniu nie będzie miał większego sensu. Pozytywne nastawienie i pragnienie zmiany zwiększają szansę na powodzenie terapii alkoholowej. 

Czy z uzależnieniem od alkoholu można wygrać? 

Leczenie uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku zwyczajnej choroby. Tutaj oprócz motywacji, konieczne jest podjęcie konkretnych działań, które znacznie zwiększają szansę na wyjście z uzależnienia. Z pewnością należy do nich zaliczyć konieczność podjęcia terapii uzależnień

Terapia alkoholowa, prowadzona przez najlepszych specjalistów, posiadających bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi, to krok, na jaki powinien zdecydować się każdy alkoholik. Terapia może być poprzedzona detoksem alkoholowym, czyli czasem, kiedy pacjent znajduje się pod kontrolą lekarską, a jego organizm pozbywa się substancji odurzających z krwiobiegu. Proces ten często wiąże się z nieprzyjemnymi objawami odstawienia substancji psychoaktywnych, dlatego też podawane są kroplówki w celu ich złagodzenia. 

Metodą leczenia alkoholizmu jest również wszycie Esperalu. Tabletka implantowana jest pod skórę, a jej zadaniem jej zniechęcić uzależnionych do spożycia alkoholu. Objawy silnego zatrudnia alkoholu jakie pojawiają się po wypiciu nawet małej ilości, są bardzo dotkliwe.  

Co robić, aby zwiększyć swoje szanse na pokonanie choroby alkoholowej? 

Kluczowe w walce z chorobą alkoholową jest aktywne uczestnictwo w terapii uzależnień oraz pragnienie zmiany. Z takim podejściem każdy będzie w stanie pokonać alkoholizm i rozpocząć zupełnie nowe życie. 

Warto również poświęcić czas na poprawienie relacji z bliskimi i przyjaciółmi, którzy w tym trudnym czasie mogą być prawdziwym wsparciem. Terapia alkoholowa w specjalistycznej przychodni będzie długa i trudna, dlatego dobrze jeśli mieć kogoś zaufanego blisko siebie, kto pomoże poradzić sobie z natłokiem emocji i uczuć. 

Terapia alkoholowa a Krakowie – specjalistyczna pomoc terapeutów 

Wiele osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu zastanawia się, jaki rodzaj terapii wybrać. Niektórzy decydują się na zamknięcie w ośrodku odwykowym, gdzie są odcięci od wszystkich bodźców zewnętrznych. W ten sposób mogą skupić się jedynie na leczeniu.

Mieszkańcy Krakowa i okolic mają jednak możliwość rozpoczęcia terapii alkoholowej w Krakowie pod okiem specjalistów w przychodni, oferującej pomoc w walce z uzależnieniem. Na miejscu przyjmuje również lekarz psychiatra, prowadzony jest detoks alkoholowy oraz możliwość zaszycia Esperalem. 

Category:

Share: