Monitoring wizyjny – z czujkami ruchu czy bez?

Zapewnienie bezpieczeństwa domownikom na własnej posesji nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym. W obecnych czasach coraz częściej dochodzi do włamań, kradzieży i dewastacji domów – nie tylko podczas nieobecności gospodarzy.

Dlatego tak ważne jest zainstalowanie nie tylko alarmu czy nowoczesnych systemów kontroli bezpieczeństwa, ale także wysokiej jakości monitoringu wizyjnego. 

Monitoring wizyjny to doskonały sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i zwiększyć ich komfort psychiczny – zwłaszcza w nocy. Ryzyko włamania i kradzieży jest niezwykle wysokie, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się doradztwem i montażem monitoringu zewnętrznego. Jaki jednak monitoring wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kamer i czy naprawdę jest to konieczne? 

Monitoring wizyjny na prywatnej posesji 

Instalowanie monitoringu wizyjnego na własnej posesji staje się czymś naturalnym, co ma na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim domownikom. Aktualnie na rynku istnieje wiele ofert i możliwości zainstalowania kamer, które skutecznie zniechęcą złodziei do włamania, a w przypadku jej wystąpienia – znacznie ułatwią pracę policji. Jaką jednak kamerę wybrać? Czym właściwie jest monitoring wizyjny?

W skład monitoringu wizyjnego wchodzi kilka komponentów – zestaw kamer montowanych na elewacji budynku lub innych strategicznych miejscach, okablowanie, a także urządzenie rejestrujące, przetwarzające oraz zapisujące obraz. Nowoczesne systemy monitoringu umożliwiają oglądanie obrazu z kamer w czasie rzeczywistym na urządzaniach przenośnych, niezależnie od miejsca pobytu. 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju kamery – tradycyjne kopułowe, punktowe, z czujnikiem ruchu czy termowizyjne. Z pewnością coraz bardziej popularne stają się kamery z czujkami ruchu. Czym takie kamery się wyróżniają i czy warto w nie zainwestować? 

Monitoring z czujkami ruchu czy bez? 

Monitoring wizyjny działa w dwóch podstawowych trybach pracy: 

  • Kamery nie posiadają czujników ruchu, a sam obraz jest nagrywany w ciągu i tak też jest rejestrowany. 
  • Kamery mają wbudowany czujnik ruchu, co oznacza, że nagrywanie rozpoczyna się dopiero w momencie pojawienia ruchu w zasięgu kamery. Czujniki można podłączyć do systemu centrali alarmowej. 

Czy kamery z czujnikiem ruchu są potrzebne? Coraz więcej osób prywatnych decyduje się na montaż kamer z czujnikiem ruchu ze względu na ich niezawodność. Z racji tego, że kamery rozpoczynają nagrywanie dopiero wtedy, kiedy obiekt pojawi się w ich zasięgu, możliwe jest szybsze i skuteczniejsze wykrycie niebezpieczeństwa. Przekłada się to także na ilość zapisywanego materiału, a także miejsce na dysku twardym wbudowanym w urządzenie rejestrujące i zapisujące nagrania. 

Czujniki ruchu – jak działają? 

Zasada działania czujników ruchu w kamerach wizyjnych jest bardzo prosta. W obudowie kamery znajduje się mały element, który odpowiada za uruchomienie kamery, a właściwie trybu jej nagrywania, dopiero w momencie, kiedy zarejestruje ona ruch. Jednocześnie kamera od razu się wybudza i rejestruje to miejsce, w którym wykrywa nietypowe poruszenie. Kamery z czujnikiem ruchu są niezwykle przydatne na prywatnych posesjach, jak i miejscach pracy ze względu na swoją wysoką skuteczność. Obecnie na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. 

Nowoczesny monitoring wizyjny, wyposażony w czujniki ruchu, wysyła również powiadomienia mieszkańcom, dzięki czemu mogą oni natychmiast zweryfikować czy dochodzi do włamania i w razie potrzeby od razu zareagować poprzez wezwanie odpowiednich służb. 

Jaki zatem monitoring wizyjny wybrać – z czujnikami ruchu czy bez? Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji domowników oraz ich potrzeb. Opcja kamer bez czujek ruchu jest zdecydowanie tańsza, a same nagrania niczym nie odbiegają od kamer z czujnikami ruchu. Warto pamiętać, że za dodatkową funkcję jak czujnik ruchu należy dodatkowo zapłacić, ale za to samo działanie kamer jest znacznie precyzyjne

Monitoring wizyjny – sposób na zapewnienie bezpieczeństwa 

Decydując się na zamontowanie monitoringu wizyjnego warto skorzystać z usług sprawdzonej i doświadczonej firmy. Profesjonaliści nie tylko doradzą odpowiedni monitoring wizyjny, ale również podłączą go i dostosują do potrzeb użytkowników oraz możliwości terenu. Poprawnie zamontowane kamery zwiększają bezpieczeństwo posesji i umożliwiają zapewnienie ochrony mienia oraz osób. 

Category:

Share: