Praca biurowa a noszenie soczewek – o czym warto pamiętać?

Soczewki kontaktowe cieszą się od kilku lat ogromną popularnością w Polsce. Choć jeszcze kilkanaście lat temu były one stosunkowo trudno dostępne i drogie, tak obecnie rynek soczewek jest dużo bardziej rozbudowany. Dostępne są różne rodzaje oraz typy soczewek, dopasowane do różnych problemów ze wzrokiem oraz trybu życia. Mimo coraz większego zaufania do tego rozwiązania, osoby, które dużo pracują przed komputerem, nadal często obawiają się zakładania szkieł kontaktowych do pracy. Czy takie obawy są słuszne, czy jednak można spokojnie się zdecydować na takie rozwiązanie? Do jakich zasad się stosować, aby nie mieć problemów ze wzrokiem w trakcie pracy i czuć się cały czas komfortowo? Podpowiadamy!

Soczewki kontaktowe to rozwiązanie idealne dla niemal każdego

Praca przed komputerem bardzo wysusza oczy i może prowadzić do różnego rodzaju podrażnień. Z tego powodu osoby, które mają wady wzroku, często obawiają się, że noszenie soczewek kontaktowych może dodatkowo wysuszać spojówkę i prowadzić do poważnych problemów oraz do dużego dyskomfortu w trakcie pracy. W rzeczywistości jednak to rozwiązanie nie jest wcale aż tak ryzykowne i niebezpieczne. Stosowanie soczewek podczas pracy przed komputerem jest jak najbardziej możliwe i nie niesie żadnego zagrożenia, jeśli oczywiście będzie się przestrzegać podstawowych zasad oraz kilku prostych porad, które pozwolą zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu.

Po pierwsze, warto zawsze mieć pod ręką nawilżające krople do oczu. Niebieskie światło ekranu komputera męczy oczy. Ponadto praca przed komputerem wysusza gałkę oczną, przez co ma się wrażenie, że powieki są ciężkie, a oczy suche i zmęczone. Dodatkowo obecność soczewek może to potęgować, więc zawsze warto mieć pod ręką sprawdzone krople do oczu, aby nie prowadzić do ich przesuszenia. Ponadto soczewki podczas tak intensywnego użytkowania warto zmieniać co około 8 godzin. Noszenie ich przez cały dzień może prowadzić do podrażnień, ponieważ soczewka po całym dniu przed ekranem może okazać się bardzo mocno wysuszona. 

Zadbaj o BHP pracy

Aby zadbać o swój wzrok podczas pracy przed komputerem, należy pamiętać o odpowiedniej odległości od ekranu oraz o jego odpowiednim nachyleniu. Bardzo ważne jest także, aby pamiętać o robieniu przerw od pracy. Zgodnie z przepisami BHP pracownik, który pracuje przed komputerem, raz na godzinę powinien robić przerwę od patrzenia w ekran na około 5 minut, aby jego oczy mogły odpocząć. Warto wtedy zrobić kilka prostych ćwiczeń oraz mrugać nieco bardziej intensywnie, aby zapewnić sobie odpowiednie nawilżenie. 

Zadbaj o jakość kupowanych soczewek kontaktowych do korekcji wzroku

Kupując soczewki, warto wybierać produkty od sprawdzonych firm. Jest to bardzo ważne, ponieważ niskiej jakości soczewki kontaktowe nie tylko nie będą zapewniać odpowiedniej korekty wzroku, ale dodatkowo mogą prowadzić do podrażnień i znacznie pogorszyć jakość widzenia. Kiepskie szkła kontaktowe mogą zmieniać ostrość widzenia, pogarszać jakość widocznych barw oraz nieco rozmywać obraz. Ponadto mogą prowadzić do chorób wzroku i oczu oraz być naprawdę niebezpieczne w stosowaniu. Złej jakości soczewki także szybciej wysychają, co jest bardzo istotne szczególnie podczas pracy przy komputerze.

Zamiast ryzykować pogorszenie swojego wzroku lub powstawanie rozmaitych infekcji oczu, postaw na naprawdę dobrej jakości soczewki kontaktowe od sprawdzonego producenta. Wybieraj także dobrych dystrybutorów i kupuj soczewki kontaktowe tylko w renomowanych salonach optycznych online lub stacjonarnie. 

Category:

Share: